BERLIN, Predsjedavajući evrozone Žan Klod Junker kaže da se Grčka suočava sa velikim ograničenjima njenom suverenitetu.
To prije svega podrazumijeva podršku eksperata iz redova EU, koji grčkim ministarstvima pomažu u suočavanju sa posljedicama krize.
Grci su veoma osjetljivi na bilo kakvo narušavanje njihovog suvereniteta ili sugestije da strani „komesari” budu umješani u vođenje poslova te države.
Junker je tim povodom kazao da „nikome ne smije biti dopušteno da vrijeđa Grke, već im treba pomoći. Oni su kazali da su spremni da prihvate ekspertizu iz evro zone”.
On je, međutim, primjetio kako je kriza u Grčkoj umnogome nastala kod kuće. „Između 1990. i 2010, plate su porasle za 106,5 odsto, mada privreda nije rasla istom brzinom. Politika plata je bila potpuno van kontrole i nije bila zasnovana na produktivnosti”, primjetio je Junker.
Žan Klod Junker dodaje da ta zemlja mora da privatizuje državnu imovinu u obimu sličnom rasprodaji preduzeća u nekadašnjoj Istočnoj Njemačkoj ranih 1990-tih.
Junker, koji je i premijer Luksemburga, kaže da će Grčkoj za predstojeći talas privatizacije možda biti potreban model po ugledu na njemačku „Trejhand agenciju“, koja je između 1990. i 1994. u nekadašnjoj Njemačkoj Demokratskoj Republici prodala 14.000 preduzeća.
Inače, prethodno su se ministri finansija članica evrozone dogovorili o odobravanju pete tranše finansijske pomoći Grčkoj, u iznosu od 12 milijardi evra. EU treba da pruži Grčkoj 8,7 milijardi evra, a MMF 3,3 milijarde.
Peta tranša će omogućiti Grčkoj da izbjegne neposrednu opasnost bankrota, ali joj je i dalje potreban drugi paket pomoći koji bi mogao da bude zaključen u septembru.
Grčka koja se povija pod teretom dugova od preko 340 milijardi evra, primila je od Evropske unije (EU) i MMF prošlog proljeća prvi paket pomoći vrijedan 110 milijardi evra.
Grčke vlasti moraju da prodaju imovinu u vrijednosti od pet milijardi evra tokom 2011, ili će propustiti da ostvare cilj postavljen na osnovu programa EU i MMF. To bi onda moglo da znači uskraćivanje inostranih stredstava koja su vladi u Atini potrebna za vođenje zemlje i kako ne bi proglasila bankrot.
Trejhand je bio jedno od najvećih stečajnih preduzeća u svijetu. U kompanijama koje je Trejnhand posjedovao 1990. bilo je zaposleno četiri miliona Istočnih Nijemaca, ali je 1994, kada je agencija ugašena, ostalo samo 1,5 miliona radnika. Umjesto da ubere prihod koji je trebalo da bude podjeljen svim Istočnim Nijemcima, holding kompanija je nagomilala dug od 172 milijarde dolara tokom rasprodaje po bagatelnim cijenama, naveo je Rojters. Tanjug