BEOGRAD, U Srbiji trenutno legalno radi oko 2.500 stranih državljana, a na crno daleko više.
Najviše radnika iz Bugarske, Makedonije, Rumunije i KiM
Posao u Srbiji sve češće traže i strani državljani, ali da bi mogli da zarađuju platu, moraju da dobiju zeleno svjetlo od Nacionalne službe za zapošljavanje. Tako je prošle godine NSZ izdala 2.534, a od početka ove do danas već više od hiljadu radnih dozvola za strance. A koliko ih radi ”bez papira”, niko se i ne usuđuje da precizira.
U Uniji poslodavaca Srbije smatraju da je ova brojka višestruko veća:
– Kod nas dolaze oni radnici koji će u Srbiji biti plaćeni bolje nego što bi bili u svojoj zemlji – ocjenjuje Nebojša Atanacković, predsjednik Unije poslodavaca.
Zato se, kažu u Uniji, na crno kod nas najviše angažuju radnici iz Bugarske, Makedonije, Rumunije i sa Kosova. Uglavnom se zapošljavaju tokom ljeta na radu u poljima, ali i u ugostiteljstvu i na građevinima. Posebno su angažovani u južnom i istočnom dijelu Srbije.
A ko bi uopšte trebalo da ima prednost pri zapošljavanju, i pod kojim uslovima, kao i da li porez ubire matična država ili država domaćin – samo su neka od pitanja na koja bi trebalo da odgovori novi zakon o zapošljavanju staranaca, čije se usvajanje očekuje krajem godine. Ova oblast se reguliše zakonom koji je potpisao još Josip Broz, 1978. godine.
U međuvremenu, jedinu preciznu evidenciju o zapošljavanju stranaca vode u NSZ.
– Od početka ove godine izdali smo 1.235 radnih dozvola za strance sa povremenim boravkom, kao i 25 dozvola za one sa stalnim. Među njima je 18 žena – kažu u NSZ.
Dozvole su date uglavnom menadžerima, direktorima kompanija, IT stručnjacima… Sve traženije su i dozvole za kuvare sa poznavanjem pojedinih, najčešće egzotičnih kuhinja, kao što su tajlandska i kineska.
U Uniji poslodavaca kažu i da nije rijetkost da strani državljani koji rade u Srbiji na crno dobijaju veće dnevnice od svojih kolega koje poslodavci vrbuju na birou.
– Gazde strancima ne plaćaju ni poreze ni doprinose, a svjesni su i da ih oni neće prijaviti inspekciji, kao što bi to mogli domaći radnici. Zato stranci na ruke dobiju više para od naših radnika. Novosti