BEOGRAD, Najveći broj turista iz Srbije ovog ljeta odmara se na plažama na sjeveru Grčke. Uprkos brojnim štrajkovima, zatvaranju graničnih prelaza i krizi koja tamo još ne jenjava, svakog dana na Egej stigne oko 7.000 automobila sa srpskim tablicama. A ove godine, Grci očekuju čak rekordan broj gostiju iz Srbije.
U konzulatu Srbije u Solunu kažu da je sezona počela kako je i očekivano i da u prosjeku isti, pa i veći broj srpskih turista, dnevno prelazi granicu. Dok su našim građanima bile neophodne vize, oko pola miliona domaćih turista kupalo se na Egeju, a od trenutka kada su granice otvorene, taj broj se povećao na oko 700.000.
Grčki ugostitelji na jugu ljubomorni su na kolege sa sjevera, pošto Halkidiki bilježi povećan broj turista od 15, a Solun od 30 odsto. Ostali dijelovi zemlje raduju se svakom gostu, jer nemaju vjerne turiste kao što su srpski. Brojke pokazuju da dnevno po 7.000 automobila iz Srbije pređe Evzoni na putu ka prvom „prstu“, Kasandri, zatim Stavrosu, Tasosu, Krfu, Pargi.
– Sezona se zahuktala, a mi, dok je Srba, nećemo brinuti što nema Nijemaca – kaže hotelijer Lefteris Busakis. – Mi smo dobri domaćini, a Srbi su odlični gosti.
Grčki turistički radnici su se ove, za razliku od prošle godine, bolje pripremili za sezonu prepunu štrajkova. Tako, recimo, ukoliko se dogodi da radnici luke Pirej stupe u štrajk – trajekti će pristajati u Rafini. Ako štrajkuju carinici, to neće u isto vrijeme učiniti svi granični prelazi.
Ipak, najveći pomak učinjen je u ponudi. Svuda u Grčkoj giros košta 2,5 evra, a ležaljka tri evra. Naravno, ima izuzetaka, pa na Mikonosu, na luksuznoj privatnoj plaži na kojoj se kupa pjevačica Šakira, ležaljka može da košta od 30 do 300 evra. Ali na svim ostalim plažama najam ležaljke je tri evra, a na plažama odvojen je dio za one koji žele da postave peškir.
U Solunu, tročlana porodica može da ruča u grčkom lancu brze hrane „Gudisu“ za osam evra, ali i da u kafićima na trgu Aristotel samo za šolju kafe plati šest evra. Međutim, činjenica je da je najskuplje hraniti se u supermarketima, a najšokantnije su cijene voća koje za kilogram dostižu i četiri evra. Porodice koje vode računa kako i gdje troše novac mogu da provedu kompletno ljetovanje za 200 evra.
Najveći problem je svakako benzin, koji je u Grčkoj skup, pa cijene bezolovnog dostižu i 1,7 evra. Cijena benzina u samom Solunu je i za 30 centi niža nego na autoputu.
Bez zadržavanja
Dva mjesta za pauzu koja putnici iz Srbije apsolutno treba da izbjegavaju su posljednja „Molova“ pumpa pred granicu sa Makedonijom, na kojoj su gužve neizbježne, jer se svi autobusi baš tu zaustavljaju, i granični prelaz Evzoni, zato što u toalet, problematične higijene, naplaćuju ulaz.
Najviše treba voditi računa tokom vožnje kroz Makedoniju u dijelu kod Negotinoa, blizu arheološkog nalazišta Stobi, jer na tom dijelu autoputa uvijek vreba saobraćajna policija.
Cijene
Mjesta za Grčku još ima, pa čak i „last minut“ popusta. Mirko Milanović iz agencije „Viva“ kaže da, iako je većina aranžmana prodata još do maja, i sada važi popust od 15 odsto za poneko preostalo mjesto. Tako, recimo, porodica može da krene na Krf 18. jula za 528 evra (prevoz i smještaj) ili Stavros za 510 evra. U prvim uplatama najisplativije je bilo zakupiti hotel, a sada su ostali uglavnom apartmani. Novosti
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Srbi ne zaboravljaju prijatelje! Znamo koliko su nam Grci pomagali kad nam je najviše trebalo, a pošto je turizam za Grke jedna od najvažnijih grana privrede, sada je na nama da im pomognemo tako što ćemo ljetovati u Grčkoj umjesto npr. u Hrvatskoj.
Jas sam dug vratio u junu.