BEOGRAD, Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović kaže da Vlada Srbije još nije odobrila poskupljenje gasa i dodaje da ni Srbijagas još uvijek nije ni podnio zahtjev za to.
Ipak, on navodi da bi i uz najnoviji kredit gas trebalo da poskupi.
“Ovih dana ćemo podnijeti zahtjev (za poskupljenje). To pitanje mora da se riješi”, rekao je Bajatović.
Bajatović kaže da je taj kredit od 210 miliona evra za koji je država dala garanciju praktično “već potrošen” jer je namijenjen za vraćanje najskupljih, kratkoročnih, kredita koje je kompanija uzimala da pokrije nisku cijenu gasa i troškove izazvane kursnim razlikama.
Bajatović je naveo da je odluka Vlade Srbije da odobri Srbijagasu novo zaduženje kod komercijalnih banaka “opravdana”, ali da se problem time ne rješava već samo odlaže. “Računamo da ćemo za godinu, dvije, tri biti u boljim uslovima, pa nam ti krediti neće biti tako strašni”, rekao je on.
Direktor Srbijagasa navodi da je dug kompanije, koji iznosi preko pola milijardi evra, prouzrokovan time što je ta kompanija bila primorana da vodi socijalnu politiku subvencionisanim cijenama gasa za potrošače.
On kaže da je to tada bio opravdan potez i legitimno ponašanje Vlade Srbije zbog ekonomske krize i teškog položaja građana i privrede, ali i naglašava da takva mjera ne može da bude dugoročno održiva.
Istovremeno, Bajatović podsjeća da je ukupan dug potrošača prema Srbijagasu blizu 700 miliona evra.
Prvi čovjek Srbijagasa kaže da u ovom trenutku postoje dva problema – niska cijena gasa, koja je bar 20 odsto ispod stvarne cijene, kao i nelikvidnost privrede, ponajviše toplana koje prosto nemaju novca da plate potrošeni gas koja god da mu je cijena.
Kao rješenje problema u kom se kompanija nalazi, njen direktor navodi dvije mogućnosti. Prva je da država proda Srbijagas, što Bajatović ocjenjuje kao “glup i ekonomski neopravdan potez”, dok je druga da minus Srbijagasa postane javni dug države naglašavajući da “vođenje socijalne politike košta”.
On objašnjava da ta kompanija prosto nije u mogućnosti da te dugove vraća iz tekućeg poslovanja jer bi to značilo da bi cijena gasa za potrošače morala da bude veoma visoka.
Gubitaš sačuvao propale firme
Govoreći o tome što je kompanija koja je i sama u velikim finansijskim problemima preuzela nekoliko gubitaških firmi, Dušan Bajatović naglašava da sem Agroživa, nijedan od tih akvizicija nije koštala Srbijagas “ni dinara”.
On objašnjava da je država koristila Srbijagas u tim preuzimanjima preduzeća koje su neuspješno privatizovana da bi zaštitila velike sisteme, ali i radna mjesta zaposlenih u tim preduzećima, kojih ukupno ima 12.500 hiljada.
Bajatović kaže i da to svakako ima svoju cijenu, ali dodaje da je ona opravdana i da će već tokom sljedeće godine te kompanije biti ponovo privatizovane i da će se tek tada jasno vidjeti korist od tih poteza. B92
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Citat: “Kao rešenje problema u kom se kompanija nalazi, njen direktor navodi dve mogućnosti. Prva je da država proda Srbijagas, što Bajatović ocenjuje kao `glup i ekonomski neopravdan potez`, dok je druga da minus Srbijagasa postane javni dug države naglašavajući da “vođenje socijalne politike košta”.
Постоји и трећа могућност госн. Бајатовићу, а то је да централна банка или Управа за трезор емитују некредитни новац и тако монетизују сваки евентуални губитак. Српска држава и привреда ионако пате од хроничне неликвидности, тако да би то била права мера. Требало би је само допунити драстичним обарањем каматних стопа и тако елиминисати главни узрок постојеће системске инфлације.