PEKING, Devizne rezerve Kine su skočile na skoro 3.200 milijardi dolara iako je Peking intervenisao na deviznom tržištu. Rezerve rastu jer Peking kupuje devize da bi se suprotstavio pritisku za poskupljenje juana zbog priliva prihoda od izvoza i investicija.
Vašington i drugi trgovinski partneri se žale da kontrola kursa samo uvećava milijarde dolara trgovinskog suficita Kine što može da omete oporavak prirede širom svijeta.
Rezerve Kine su krajem juna bile za 30,3 odsto veće neo juna 2010. godine, na 3.197,5 milijardi dolara, saopštila je danas centralna banka.
Povećanje za posljednja tri mjeseca iznosi 157 milijardi dolara.
Američka i ostale vlade kažu da Kina brani nizak kurs juana, dajući svojim izvoznicima nefer prednost usred slabe globalne tražnje, i šteteći stranim konkurentima u vrijeme kada su privredi drugih zemalja potrebna radna mjesta.
Neki američki poslanici žele da se Kina kazni ako Peking ne reaguje. Pritisak za to je oslabio jer su dvije vlade sarađivale tokom globalne krize, ali ti zahtjevi su oživjeli kako se trgovina oporavlja.
Peking je prošle godine obećao da će dopustiti slobodniji devizni kurs, ali analitičari očekuju da će biti dopušteno da juan poraste samo do pet odsto godišnje u odnosu na dolar.
Međunarodni monetarni fond je u aprilu saopštio da će globalni oporavak biti sve slabiji ako Peking ne dopusti tržišno usklađivanje kursa.
Kineske rezerve obično rastu zbog trgovinskog suficita, ali analitičari kažu da je najnovije povećanje podstaknuto prilivom stranog kapitala zbog relativno jakog rasta Kine usred globalne depresije.
Kina je imala rijedak trgovinski deficit nešto veći od jedne milijarde dolara u prvom kvartalu ove godine i suficit od samo 44 milijarde u prvom polugodištu.
Da je trgovina slobodnija, taj priliv novca bi povećao vrijednost juana što bi poskupjelo kinesku robu za izvoz.
Kineski zvaničnici su protiv toga da se njihovoj valuti dopusti da brzo raste, iz straha da bi to naškodilo izvoznicima i dovelo do otpuštanja.
Sastav deviznih rezervi Kine je tajna, ali se smatra da Peking više od polovine ima u državnim hartijama od vrijednosti i drugim vrstama duga američke vlade.
To je podstaklo zabrinutost kineskih zvaničnika za bezbjednost njihovog posjeda. U više navrata su apelovali na američke lidere da izbjegnu korake koji bi mogli smanjiti vrijednost dolara u pokušaju da ožive usporen ekonomski rast.
Vlada Kine je počela da diversifikuje svoje rezerve, pokušavajući da postigne bolju zaradu davanjem nešto novca agencijama koje ulažu u akcije i druge strane sredstva. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.