BANJALUKA, Spoljnotrgovinska komora BiH i Privredna komora Srbije juče su Sekretarijatu CEFTA uputili zajedničko reagovanje na odluku samoproglašenog Kosova da uvede embargo na robu iz Srbije i carine od deset odsto na robu iz BiH.
Ovo je juče potvrdio savjetnik za makroekonomska pitanja u STK BiH Duljko Hasić. On je dodao da od Sekretarijata CEFTA očekuju da što prije preduzme sve potrebne mjere kako bi odluke vlade Kosova bile stavljene van snage.
– Već su nam se obraćali pojedini izvoznici iz BiH zbog pada narudžbi na tržištu Kosova i ukoliko se nametnute mjere što prije ne ponište, mogli bi imati ogromne gubitke – rekao je Hasić.
Da je potražnja za robom iz BiH smanjena na Kosovu tokom posljednjih sedam dana, otkako je vlada samoproglašenog Kosova počela da primjenjuje carine od deset odsto na robu koja se uvozi iz BiH, potvrdili su i u nekoliko preduzeća u BiH, koja svoje proizvode izvoze na tržište Kosova.
– Jedan kamion robe koji smo isporučili na tržište Kosova, još nije preuzet od kupca. Strahujemo da bi se narudžbe sa Kosova mogle drastično smanjiti zbog uvođenja ovih carina, što bi se veoma negativno odrazilo na naše poslovanje – naveli su u preduzeću “Hemija pantenting” iz Lukavca.
U ovom preduzeću su dodali da su kupci kojima prodaju robu na Kosovu zabrinuti zbog plaćanja carina, tako da razmišljaju o prekidu kupovine robe od ovog proizvođača.
– Iako Kosovo nije naše primarno tržište, veliki dio proizvodnje, odnosno kiseline i lužine izvozimo njihovoj termoelektrani – istakli su u preduzeću “Hemija pantenting”.
U preduzeću “Finvest” iz Drvara su takođe istakli da strahuju za svoje poslovanje na Kosovu.
– Imamo samo jednog kupca na Kosovu, koji za sada nije obustavljao narudžbe, ali ne možemo biti sigurni da povećanje troškova neće uticati na naš izvoz – istakli su u “Finvestu”.
Isto smatraju i u preduzeću “Obrt komerc” iz Gračanice, koje značajan dio proizvodnje, odnosno stolarskih elemenata izvozi na tržište Kosova.
Suficit
U Upravi za indirektno oporezivanje BiH su istakli da BiH ostvaruje veliki suficit sa Kosovom, što pokazuju podaci da je u prvih šest mjeseci ove godine iz BiH na Kosovo izvezena roba u vrijednosti većoj od 77 miliona KM.
– U istom periodu je sa Kosova u BiH uvezena roba u vrijednosti 825.000 KM – naveli su u UIO BiH. Glas Srpske