BANJALUKA, Na području grada od početka ove godine zatvoreno je 359 radnji od toga 122 trgovine, 78 ugostiteljskih objekata te 42 zanatske radnje dok je u istom periodu odobrenje za rad dobilo 372 radnje.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” portparol Administrativne službe grada Milenko Šajić.
– Na osnovu evidencije koju vodi Odjeljenje za privredu tokom prošle godine izdata su 746 odobrenja za rad dok je za taj period za 658 obveznika utvrđen prestanak rada. Najviše su zatvarane trgovinske radnje i to čak njih 260 a ovaj trend prisutan je i u 2011. godini – istakao je Šajić.
Predsjednik Asocijacije samostalnih trgovaca regije Banjaluka Bogdan Marjanović je istakao da se problemi trgovaca već duže vrijeme gomilaju što je direktno prouzrokovalo zatvaranje većeg broja trgovinskih radnji.
– Razlog za ovakvo stanje na terenu je otvaranje velikih stranih centara koji je poremetio tržište stvorivši ogromnu konkurenciju. Poslije toga uslijedila je fiskalizacija i ograničenja marže a samim tim je povećan i broj obaveza – rekao je Marjanović dodavši da je ekonomska kriza takođe veliki razlog koji je smanjio kupovnu moć potrošača.
On je istakao da samostalne trgovinske radnje manjeg kapaciteta nisu mogle da izdrže sve te namete što je dovelo do njihovog zatvaranja.
– Svaki dan je situacija sve lošija i lošija a mnogi trgovci su došli u takvu poziciju da su primorani da se kreditno zadužuju kako bi opstali a to je još jedna omča oko vrata za njih koji imaju ionako previše obaveza – dodao je Marjanović.
Nekadašnja vlasnica frizerskog salona koja je željela da ostane anonimna naglasila je da nije mogla izdržati brojne finansijske obaveze i da je morala da zatvori lokal.
– Znalo se desiti da mi po čitav dan u radnju ne uđe niko a država je svoje tražila a ja nisam imala čime da vraćam. Razumijem da narod pazi na svaki fening jer isplativije je oprati kosu kod kuće nego ići na frizuru. Kada sam tri mjeseca poslovala sa gubitkom, shvatila sam je zatvaranje radnje neminovnost. Sada sam bez posla – rekla je naša sagovornica.
Konkurencija
Član Udruženja ekonomista RS Miloš Todorović je istakao da se u gradu na Vrbasu svakodnevno povećava broj raznih mini i supermarketa te uz postojeće velike tržne centre predstavljaju pravu opasnost za male preduzetnike.
– Konkurencija je prevelika a kupovna moć sve više opada što se svakako odražava na sve oni koji posluju na malo. Posmatrajući druge gradove, kirija u Banjaluci je previsoka tako da ne čudi što se mnogi odlučuju na zatvaranje – dodao je Todorović. Glas Srpske