BANJALUKA, Vlade Republike Srpske /RS/ i Federacije BiH, Agencija za bankarstvo i Centralna banka BiH za razliku od Hrvatske još nisu predložile mjere za ublažavanje problema građana čiji su krediti izraženi u švajcarskim francima čija vrijednost konstantno raste.
“Pres RS” navodi da su mnoge porodice u BiH opterećene kreditima izraženim u švajcarskim francima, jer se mjesečna rata stalno povećava usljed rasta vrijednosti valute.
Ekonomski analitičari tvrde da Fiskalni savjet BiH može da primora bankare da pokušaju da izađu u susret građanima.
Ekonomista Svetlana Cenić pojasnila je da odnos ponude i potražnje diktira vrijednost švajcarskog franka, a s obzirom na sve prognoze, očekivanja su da će vrijednost ove valute, ipak, pasti, ali da bi bez obzira na to Fiskalni savjet morao sa bankarima pronaći neki povoljniji način vraćanja kredita.
U Ministarstvu finansija RS rekli su za “Pres RS” da još nisu preduzeli mjere prema bankama, jer je u RS plasirano znatno manje kredita u švajcarskim francima nego u Hrvatskoj, ali da će, ukoliko dođe do daljeg rasta kursa, Vlada intenzivirati komunikaciju sa dvije banke koje su odobrile većinu takvih kredita u RS.
“Ako Vlada ocijeni da je neophodno da se obezbijede određene subvencije građanima, to bi se u svakom slučaju moglo odnositi na samo one kategorije stanovništva kojima su ove promjene kursa ugrozile egzistenciju”, tvrde u Ministarstvu.
Član Upravnog odbora Udruženja bankara RS Radovan Bajić rekao je da nije pametno da se vlasti mješaju u odnose banaka i njihovih klijenata, ističući da banke same mogu građanima ponuditi da konvertuju svoje kredite u druge valute ili dizanje novih kredita, uz oslobađanje plaćanja troškova obrade.
Vrijednost švajcarskog franka juče je nastavila da raste i dostigla rekord od 1,77 KM. Poređenja radi, vrijednost švajcarskog franka krajem 2006. godine, kada su krediti izraženi u ovoj valuti bili popularniji, zbog nižih kamata bila je 1,22 maraka.