VAŠINGTON, Proširenje Panamskog kanala predstavlja ogroman građevinski poduhvat, a koštaće pet i po milijardi dolara.
Izvršni tehnički potpredsjednik Uprave Panamskog kanala Horhe Luis Kuihano kaže da je kanal zagušen i da je proširenje neophodno.
“Novi kanal omogućiće prolaz većim brodovima, dužeg i šireg korita i sa dubljim gazom”, ističe Kuihano.
“Sadašnja maksimalna širina je 32 metra, a gaz samo 12 metara. Novim prevodnicama, koje se grade paralelno sa starim, prolaziće brodovi širine do 49 metara sa gazom dubljim od 15 metara” – navodi Oskar Soto, glavni inženjer za atlantski dio kanala.
Kapetan Ubaldo Pimentel već decenijama komanduje putničkim brodom na vještačkom jezeru Gatun, stvorenom da bi obezbjeđivalo vodu za kanal. On kaže da građevinci dinamitom i brodskim bagerima produbljuju dno jezera za prolaz većih brodova.
“Planina je bila sve do one crvene bove. Sve su to izvadili da bi proširili jezero”, kaže Pimentel.
Decenijama brodovi su građeni tako da mogu da prođu kroz Panamski kanal. Veći od njih moraju da obilaze oko Južne Amerike. Kada bude dovršena 2014. godine, nova prevodnica duga 80 kilometara moći će da primi te veće brodove, ali ne i one najveće.
“Morali smo da uzmemo u obzir brodove koji nam donose najveću zaradu. Odabrali smo one koji mogu da nam isplate ovaj projekat”, kaže Horhe Luis Kuihano.
Ali, čak i takav novi kanal udvostručiće propusnost Panamskog kanala u smislu količine robe.
“Sada kanal ima maksimalan kapacitet od oko 340 miliona tona godišnje. Sa proširenjem to će se udvostručiti na više od 600 miliona tona godišnje”, kaže Kuihano.
To je važno, jer se prolaz kanalom naplaćuje po težini robe. Uprava kanala očekuje da će polovina troškova proširenja biti isplaćena dažbinama za prolaz kroz sadašnju prevodnicu, a ostatak dažbinama za prolaz kroz novu.
Projekat izvodi nekoliko međunarodnih firmi dok su 90 odsto radnika Panamci.
Pošto je riječ o 24 sata dnevno, sedam dana nedjeljno, projekat prebacuje plan, pa se otvaranje predviđa za 2014. godinu, na stogodišnjicu otvaranja kanala. Proslava će, kažu, biti grandiozna.
Od otvaranja Panamskog kanala, prije gotovo jednog vijeka, kojim je znatno skraćen pomorski put između Atlantskog i Tihog okeana, kroz njega je prošlo skoro milion brodova.
Gradnja je počela 1882. godine, ali bolesti, težak teren i političke nesuglasice odgodili su otvaranje sve do 1914. godine. Tokom izgradnje živote je izgubilo više od 27 000 radnika. Nekadašnji “najveći građevinski poduhvat u svijetu” sada se proširuje da bi njime mogli da plove današnji veći brodovi.