LONDON, Možda jeste najniži oblik smisla za humor, ali prema riječima stručnjaka sarkazam je odličan motivator.
Osobe koje moraju da trpe sarkastične kolege ili šefa su daleko kreativnije od onih koji nisu suočeni sa ovim problemom.
Istraživanje koje su sproveli britanski stručnjaci pokazuje da stalno slušanje opaski čini da ljudi rade mnogo efikasnije i predanije od onih koji su zaposleni u harmoničnom okruženju.
Oni tvrde da izloženost sarkazmu zahtijeva veću kognitivnu kompleksnost ili sposobnost da se situacije sagledaju iz drugačijeg ugla. Inherentan humor koji prati ovakve komentare takođe pomaže u smirivanju tenzije koju prati bijes usljed sarkastičnih opaski.
Stručnjaci su tokom istraživanja pokušali da otkriju i kako bijes djeluje na zaposlene. Pokazalo se da ova vrsta osjećanja koju može da izazove šef nije ni malo produktivna, niti korisna. Upravo suprotno, večinu ispitanika je toliko paralisala da nisu mogli ni da razmišljaju kako treba, a kamoli urade bilo šta.
S druge strane sarkazam se pokazao kao odlično sredstvo podsticanja jer je tjeralo pojedince da pređu na viši nivo razmišljanja i da obrađuju dvije stvarnosti odjednom. S media