BEOGRAD, Dolazak belgijskog „Deleza“ i preuzimanje srpskog „Maksija“, ozbiljno je uzdrmao tržište i uticaće na promjenu trgovačke slike Srbije. Što se kupaca tiče, moguća su, nažalost, dva scenarija. Prema jednom, potrošači će dobiti niže cijene i veću mogućnost izbora, dok, prema drugom, postoji mogućnost međusobnog dogovaranja velikih i stvaranja, bar nezvaničnog, kartela.
Vodeći „igrači“ na tržištu poput „Merkatora“, drugog po veličini lanca uveliko šire svoju maloprodajnu mrežu. Pojedini lanci gube svoj identitet i nestaju, a neke kuće, kao „Jabuka“ i „Višnjica“ poslije višedecenijskog poslovanja odlaze u – stečaj.
Stručnjaci ukazuju da je srpska trgovina još uvijek usitnjena i nekonkurentna, nedovoljno razvijena, u većini slučajeva klasičnog tipa.
– U poređenju sa ostalim zemljama u okruženju u Srbiji posluje mali broj stranih trgovinskih lanaca – kaže Gordana Hašimbegović, sekretar Udruženja za trgovinu PKS. – Od kompanija sa rang liste 10 vodećih globalnih kompanija, kod nas posluje samo njemački „Metro“. Inače, prisutni su još pored slovenačkog „Merkatora“ i hrvatska „Ideja“, grčki „Veropulos“, francuski „Intereks“, austrijska „Kika“, a od nedavno i belgijski „Delez“.
Hašimbegovićeva dodaje da će „Delez“ popraviti likvidnost, jer su najveći problem upravo u naplati potraživanja. Pojačaće pritisak na dobavljače u dijelu kvaliteta i domaćim proizvodima otvoriti nove kanale prodaje, na tržištima gdje već posluju – Rumuniji, Grčkoj SAD, što za Srbiju znači i povećanje izvoza.
– Nadamo se da će kupci dobiti kvalitetnu robu po nižoj cijeni, a tada će i konkurencija da reaguje smanjenjem sopstvenih marži – zaključuje Gordana Hašimbegović.
Preuzimanje prvog trgovca u Srbiji, kako je ranije ocijenila Stanka Čurović, članica uprave „Merkatora“ za jugoistočnu Evropu, svakako će donijeti određene promjene, prije svega u standardu i usluzi, koju novi vlasnik donosi.
– Prodaja „Maksija“ belgijskom „Delezu“ znači i atraktivniju ponudu robe na srpskom tržištu, ali i konkurentnije cijene za potrošače – kazala je Čurovićeva.
Prema posljednjim podacima dostupnim javnosti, koje je iznijela konsultantska kuća „Diloit“, najveći lanac u Srbiji, sa gotovo 835 miliona evra prihoda je „Delta maksi“, slijede „Merkator“ sa 429 miliona evra i „Ideja“ sa 363 miliona. U regionu je vodeći hrvatski „Agrokor“, a na drugom mjestu slovenački „Merkator”.
Diktat
Da se tržište maloprodaje ukrupnjava smatraju i ekonomisti. I Aleksandar Stevanović, saradnik Centra za slobodno tržište, smatra da je ukrupnjavanje maloprodaje trend.
– Krupni igrači su očigledno najbolje rješenje, jer upravo oni promovišu efikasnost i niže cijene – smatra Stevanović.
– Ali, bitno je što će više poštovati svoje dobavljače kada je o plaćanju riječ. Na tržištu ima mjesta i za velike i za male „igrače“, jer na kraju kupci presude koga žele. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo nista nije dobro……