LESKOVAC, Na tržištu koje su sa mukom vratili poslije bombardovanja 1999. godine, privrednici sa juga Srbije sada ponovo bilježe velike minuse u poslovanju, jer svoje proizvode ne mogu da prodaju na Kosovu i Metohiji.
Godišnje su na tržište KiM plasirali robu u vrijednosti 16 miliona dolara, s tim da su od 2009. godine bilježili nagli porast prodaje. Goran Jović, predsjednik Privredne komore koja pokriva područje Jablaničkog i Pčinjskog okruga, kaže da zabrana uvoza robe na administrativnim prelazima, otvara vrata “švercerima i crnom tržištu”. Privrednici strahuju da će konkurentska roba iz okruženja, brzo zauzeti njihove pozicije. Neki planiraju da izmjeste dio proizvodnje u Makedoniju.
Crijepovi, slatkiši, stočna hrana, kozmetika, šporeti, cipele i tekstil sa juga Srbije, traženi su na Kosovu i Metohiji, a kupovali su ih ne samo Srbi, već i Albanci koji su, ako se izuzme period poslije bombardovanja, godinama bili najvjerniji kupci.
– Potražnja za našom robom ne posustaje, ali je problem što više ne možemo da je prodajemo. Ova blokada ugrožava i radna mjesta na jugu Srbije i, nažalost, otvara vrata crnom tržištu, tako da će cijela država biti na gubitku – upozorava Goran Jović, predsjednik Privredne komore.
Jović je zatražio hitan sastanak s nadležnima iz Vlade Srbije. Nezvanično saznajemo da je potpredsjednik Vlade Ivica Dačić, prihvatio susret i razgovor s privrednicima koji imaju ove probleme.
– Automatski će ova situacija biti nepovoljna, ne samo za proizvođače, nego i za krajnje korisnike koji će robu švercerima skuplje plaćati.
Oko dvadesetak preduzeća iz Leskovca i Vranja uspješno prodaje svoje proizvode na Kosovu. Jedan od njih čak 85 odsto proizvodnje građevinskog materijala plasira u ovu pokrajinu.
– Nisam ugrožen, ali mi blokada ometa poslovanje – kaže Dragan Aleksić, vlasnik fabrike stočne hrane “Nutriko”, koji je na Kosovu prodavao 15 odsto ukupne proizvodnje. – To je naše prirodno tržište na kome možemo biti konkurentni, jer mi se ne isplati da robu prodajem, na primjer, u Vojvodini – kaže Aleksić.
Prema podacima komore, svoje proizvode na Kosovu prodaju “Mladost” “Viktorija”, “Moravka”, “Mesokombinat”, “Bane komerc”, “Interlemin”, “DCP Hemigal”, “Nevena” iz Leskovca, ali i “Alfa plam”, “Plavi kamen”, “Nutriko”, “Sanč” iz Vranja, “Aniteks” iz Bosilegrada, “Lagado”, “Nis svetlost”, “Simpen” i “Heba” iz Bujanovca, “Tobler skele” iz Preševa. U prosjeku prodaju od 10 do čak 85 odsto svoje prozvodnje na kosovskom tržištu.
Konkurencija
Konkurentske firme iz okruženja neće čekati, i zauzeće naše pozicije koje smo unazad 7-8 godina, uporno gradili – kaže privrednik Dragan Aleksić. On je jedan od onih proizvođača koji spremaju rezervni plan, a to je seoba dijela proizvodnje u Makedoniju. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.