CIRIH, Grupa takozvanih “valuta iz sjenke” – švajcarski franak, kanadski i australijski dolar – imaju svijetlu budućnost, smatraju stručnjaci švajcarske banke UBS. One predstavljaju alternativu “velikoj trojci” – američkom dolaru (US dolar), evru i jenu.
Sve tri valute su ove godine bilježile rast prema dolaru, evru i trgovina svim trima je sve aktivnija na valutnom tržištu.
Investitori su tradicionalno koristili “veliku trojku” – dolar, evro i jen (G3) – pouzdajući se u najveće razvijene ekonomije.
No, te valute su prestale da budu najpovoljnije, s obzirom da je u Aziji ekonomija Narodne Republike Kine stigla japansku, dok u Evropi evrozona, sem jake Njemačke, obuhvata i problematične zemlje, kao što je Grčka.
U Sjedinjenim Američkim Državama, najveća nacionalna privreda u svijetu, poslije kreditne krize i dalje ostaje krhka.
Kao rezultat, investitori se okreću alternativnim valutama, a švajcarski franak, kanadski i australijski dolar pobjeđuju s tačke gledišta povećanja prometa na tržištu i učešća u sastavu deviznih rezervi centralnih banaka pojedinih zemalja.
Tijesne trgovinske veze čine S-3 (S3, od shadow – sjenka) zamjenama za US dolar, odnosno kineski juan i njemačku marku.
Valute manje zaduženih zemalja
Kanada je, na primjer, izašla iz kreditne krize u mnogo boljem stanju nego SAD.
Državni dug Kanade je u odnosu na BDP znatno manji nego američki, a Banka Kanade je počela da normalizuje monetarnu politiku, povećavajući kamatne stope.
Australija, kao i NR Kina, ima nizak odnos federalnog duga prema BDP, a, pri tom, zemlja-kontinent nema veće dugove lokalnih vlasti, što je, međutim, prisutno u najmnogoljudijoj zemlji na svijetu.
Stručnjaci UBS ocjenjuju da udio takvih dugova u NR Kini možda iznosi 30 odsto BDP.
Finansijska situacija Švajcarske je izvanredna i Međunarodni monetarni fond očekuje da državni dug te zemlje u nekoliko sljedećih godina padne ispod 50 odsto BDP.
Narodna banka Švajcarske, sem toga, sada posjeduje velike devizne rezerve koje premašuju 200 milijardi dolara.
Najzad, sve valute S3 su konvertibilne, dok kurs juana i dalje regulišu vlasti i on jača prema dolaru, primjetio je autor članka u FT. Tanjug
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
naravno da ce UBS,banka sa 70.000 zaposlenih i 1 kvantilion eur aktive da podrzava valutu maticne zemlje. kolika bi bila samo provizija pri masovnom mijenjanju dolarskih i eur depozita u chf, mogu samo zamisliti. a tu su i druge stvari.
Švajcarska, Australija i Kanada nisu dovoljno velike ekonomije da bi njihove valute preuzele ulogu dolara, evra i jena. Možda se eventualno nađu u nekoj korpi valuta.
–
Trenutno dobro stoje iz istog razloga iz kojeg raste i cijena zlata. Investitori su se prepali, pa traže načina da se zaštite i sklone lovu u sigurne luke. Zbgo toga su visoke i cijene nafte, hrane, metala, svega što ima ‘konkretnu’ vrijednost.
–
Postoji vrlo velika mogućnost da CHF i padne naglo, kao što je i rastao. Ako tako odluče. Ja trenutno ne bih ulagao u CHF. Isuviše naduvano.