FRANKFURT, Za svjetsku privrednu krizu više nema najboljeg rješenja i jedino je jasno da borba dugovima protiv dugova samo pogoršava situaciju, piše “Vestdojče algemajne cajtung”.
“Sada se ponovo pojavila avet svjetske privredne krize. U stvari, nikada nije ni nestala. Istina je da su i SAD, i Evropljani problem dužničke krize rješavali praveći nove dugove. Mora se priznati da ni ekonomisti nisu imali bolju ideju nego da se protiv najveće privredne krize poslije Drugog svjetskog rata bore programima podsticanja privrednog rasta koji su finansirani kreditima. Tako ostaje činjenica da se ništa nije promijenilo kada je riječ o kreditnoj politici”, piše list.
List zaključuje da se sada s razlogom može tvrditi da Grčka nikada nije trebalo da uđe u evro-zonu i da nikada nije trebalo podizati granicu duga u Evropi, ali da je to od male pomoći.
Povodom najave Evropske centralne banke /ECB/ da će kupovati obveznice visoko zaduženih zemalja, list “Frankfurter algemajne cajtung” piše da je ona pod Trišeom izgubila nezavisnost.
“Kupovina obveznica vještački snižava teret kamata za Italiju i Španiju. Zauzvrat, ECB je od italijanske vlade dobila maglovito obećanje da će voditi solidnu budžetsku politiku. Mora se zaista gledati na svijet kroz ružičaste naočare da bi se povjerovalo da će poslije takve `nagrade` i isključivanja disciplinujućeg djelovanja tržišta kapitala dužnički grešnici zaista prestati da žive od kredita kao što su živjeli od uvođenja evra”, piše list.
U tekstu se ističe da se za posljedice odluke njemačke kancelarke Angele Merkel i drugih političara da nijedna zemlja ne smije da ispadne iz monetarne unije (pa neka košta šta košta) ne mogu kriviti monetarnu politiku.
“U pitanju je više od kredibiliteta ECB, od koga ionako teško da je nešto ostalo. Riječ je o gubljenju povjerenja u evro i štetama koje će nastati kada se kapital bude povlačio iz evro-zone”, navodi list.
“Frankfurter algemajne cajtung” upozorava da se mora onemogućiti postepeno gubljenje imovine kroz inflaciju kao politički naizgled najjednostavniji način, jer u tom slučaju najviše stradaju najslabiji.