BEOGRAD, Gajenje maline, krastavca i paradajza, ove sezone se pokazalo kao loš izbor, jer su profit ostvarili proizvođači trešnje, borovnice, višnje i kupine.
Za višnju je ove godine u otkupu plaćano 110 dinara po kilogramu, za kupinu 40, a za trešnje i borovnice i do 270 dinara. Prije samo tri godine višnje su otkupljivane za 14 dinara. Mnogi proizvođači tada su ih isjekli, što je ove sezone uslovilo slabiju ponudu i veću cijenu višnje. Slično je bilo i sa kupinom.
Cijena maline, sa druge strane, bilježi pad na 70 do 100 dinara za kilogram. Milan Prostran, sekretar za agrar u PKS, kaže da pad cijena maline leži u nepostojanju čvrstih ugovornih veza između proizvođača, hladnjačara i izvoznika.
– Rješenje nije samo izvoz. Moramo da razvijamo domaću prerađivačku industriju, koja će proizvoditi sok ili neki drugi kvalitetan proizvod od maline – kaže Prostran.
Loše su prošli i povrtari. Krastavac je doživio krah nakon što je u Evropi detektovan kao prenosilac ešerihije koli, dok je cijena paradajza srozana zbog viška na tržištu.
– Imamo količine koje tržište ne može da primi. Naši prerađivači radije kupuju paradajz čorbu iz Italije, a domaćice češće kupuju gotov sos, nego što ga spremaju. Sve to dovodi do viška na tržištu – kaže Prostran.
Da nam se to ne bi ponavljalo, država treba da napravi strategiju koji proizvodi mogu da se nađu u izvozu. Blic