NJUJORK, Nagle promjene smjera na tržištu, oštri padovi i snažni usponi cijena akcija u samo nekoliko minuta bili su prošle sedmice uobičajene pojave na svjetskim berzama, što je posljedica strahovanja od širenja dužničke krize u evrozoni i nove recesije. .
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle sedmice pao 1,5 odsto, na 11.269 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,7 odsto, na 1.178 bodova, a Nasdaq indeks 1,0 posto, na 2.507 bodova.
.
Prošle je sedmice bio najnestabilniji od finansijske krize 2008. godine. Čak četiri dana zaredom Dow Jones indeks skakao je ili padao više od 400 bodova. U ponedjeljak je pao više od 630 bodova, a u srijedu 519. U utorak je, skočio 429, a u četvrtak 423 boda.
..
Na samom početku sedmice Dow Jones potonuo je više od 630 bodova, što je po bodovima njegov šesti najveći dnevni pad u istoriji, jer je agencija Standard & Poor's smanjila vrhunski AAA kreditni rejting SAD-a na AA+.
.
U utorak se činilo da je tržište pronašlo podršku, nakon što je centralna američka banka Fed, u dosad nezabilježenom pokušaju ‘hlađenja’ tržišta, obećala da će ključne kamate još najmanje dvije godine ostati rekordno niske.
.
Već su u srijedu cijene akcija ponovno oštro pale jer su slabi makroekonomski podaci izazvali strahovanja od izbijanja nove recesije u američkoj ekonomiji.
...
„Ulagači se plaše da će zakasniti sa kupovinom akcija kada tržište dotakne dno ili sa prodajom kada dođe do pada cijena, pa se ponašaju kao u čoporu. Ali, strah je daleko snažnija emocija, pa su prodaje pri padu cijena nešto jače nego kupovine pri usponu“, objasnio je tu hirovitost na tržištu Carlton Neel, menadžer u fondu Virtual Investment Partners.
.
Iako većina analitičara ne očekuje novu recesiju, slabljenje američke ekonomije nije isključeno. U prvoj polovici ove godine bruto domaći proizvod SAD-a porastao je samo 0,8 odsto na godišnjem nivou, što je njegov najsporiji rast od kraja recesije u junu 2009. godine. Rast industrijske proizvodnje i potrošnje stanovništva dramatično su se usporili posljednjih mjeseci.
.
Ulagači se plaše da će usporavanje rasta američke ekonomije i eskalacija dužničke krize u evrozoni, koja bi mogla zahvatiti i Španiju i Italiju, dovesti do krize sličnoj onoj 2008. godine.
..
Ulagače je prošle sedmice na rasprodaju akcija natjerala i dužnička kriza u Evropi jer su se na tržištu proširile špekulacije kako će nakon SAD-a i Francuska ostati bez najvišeg AAA kreditnog rejtinga.
.
Iako su to rejting agencije demantovale, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy prekinuo je godišnji odmor i na vanrednoj sjednici vlade obećao oštro smanjenje državnoga duga.
.
Rast francuske privrede se usporava, a vlada proteklih godina nije uspjela smanjiti budžetski deficit koji je lani dostigao 7,1 odsto bruto domaćeg proizvoda. Niti jedna druga članica evrozone sa najvišim, trostrukim A rejtingom nema veći državni dug od Francuske – oko 85 odsto BDP-a.
.
„Ulagači se plaše nove recesije. Postavlja se pitanje kako će Evropa i SAD pronaći put iz dužničkih problema, ako privredni rast ostane slab“, kaže Kathleen Gaffney, portfelj menadžerica u fondu Loomis Sayles.
..
Zbog toga su se pod snažnim pritiskom našle akcije francuskih, ali i njemačkih, italijanskih i britanskih banaka.
.
Oštar pad finansijskog sektora natjerao je u petak vlasti u Francuskoj, Italiji, Belgiji i Španiji na zabranu špekulativnog, tzv. ‘short-selling’ trgovanja akcijama finansijskih kompanija.
Zahvaljujući tome, ali i procjeni ulagača da su cijene akcija ipak pale preduboko, u četvrtak i petak su S&P 500 i Dow Jones indeks porasli, što je njihov prvi dvodnevni rast od 22. juna.
..
To, kao i smanjenje obima trgovanja budi nadu u smirivanje tržišta.
.
„Slabljenje obima trgovanja pokazuje da su ulagači nešto sigurniji. Nadaju se da je rasprodaji akcija došao kraj, da će se tržište stabilizovati, a zatim i porasti. Ali, prije eventualnog novog rasta, tržištu je potreban remont i obnavljanje temelja“, kaže Ken Polcari, direktor u kompaniji ICAP Equities.
.
Nakon pada cijena akcija treću sedmicu zaredom, sva tri najvažnija indeksa na Wall Streetu u minusu su više od 10 odsto u odnosu na njihov najviši ovogodišnji nivo, dosegnut krajem aprila.
.
To znači da je tržište u fazi korekcije cijena na niže, dok bi njihov pad za više od 20 odsto značio da su na tržištu zavladali ‘medvjedi’.
.
I na većini evropskih berzi cijene su akcija prošle sedmice pale. Frankfurtski DAX potonuo je 3,8 odsto, na 5.997 bodova, a pariski CAC 2,0 odsto, na 3.213 bodova. Ali, londonski FTSE indeks ojačao je 1,3 odsto, na 5.320 bodova.
..
Na Tokijskoj je berzi, Nikkei indeks prošle sedmice pao 3,6 odsto, na 8.963 boda. Hina