LONDON, Prema analizi konzultantske agencije za makroekonomiju Capital Economics tri najugroženije ekonomije u Evropi zbog rasta kursa švajcarskog franka su Mađarska, Poljska i Hrvatska. .
Dok je iznos kredita vezanih u švajcarskim francima u Mađarskoj dostigao skoro petinu BDP-a (između 15 i 20 odsto BDP-a), a 70 odsto svih dužnika ovise o sudbini švajcarske valute u Poljskoj i Mađarskoj krediti u švajcarcima iznose oko 10 odsto BDPa.
.
„Ako se to nastavi potrošnja i udar na potrošnju će biti prilično velik, a jedini realan put iz te situacije je da franak depricira, a mi to ne vidimo realnim u skorašnje vrijeme“, izjavio je za WSJ Neil Shearing, senior ekonomist za države u razvoju londonske agencije.
.
Fiksiranje forinte prema franku i odlaganje isplate razlike pomoći će dužnicima u Mađarskoj puno više nego poljska mjera po kojoj dužnici franke za otplatu kredita više ne moraju kupovati u banci, kojoj su dužni, smatra Shearing.
..
Poljski premijer izjavio je kako je zadovoljan što su mjere švajcarske centralne banke pomogle ublažiti pritisak ali da poljska vlada neće povlačiti poteze, koji bi jedne dužnike dovele u nepovoljniji položaj prema drugima.
.
Task se uzda u SNB i nada se da je nagli skok franka bio samo „privremeni fenomen“. Opozicija u Poljskoj od vlade traži donošenje zakona koji bi dužnicima sa švajcarcima osigurao „ljetne praznike“.
.
Da je franak porastao nerealno te da mu slijedi korektivni uzmak smatra tehnički analitičar Dailyfx-a Joel Kruger.
.
Često je ubrzavanje u istom smjeru koji duže vrijeme drži tržište indikator da će doći do preokreta trenda te nakon krajnjeg pomaka dođe do pucanja nakon čega ćemo vidjeti nasilni pad vrijednosti franka, tvrdi Kruger, koji volatilno kretanje franka prošle sedmice smatra takvim pucanjem. Business.hr