BEOGRAD, Stroga budžetska kontrola i deficit u zacrtanim okvirima, najvažnije su mjere za ublažavanje eventualnih posljedica nove krize, izjavio je guverner Narodne banke Srbije /NBS/ Dejan Šoškić.
On je naveo da događaji na međunarodnom nivou mogu uticati na planove Srbije kada je riječ o privrednom rastu i padu inflacije, ali da je važno što su eventualni uticaji predvidivi, pa se pravovremenim mjerama mogu ublažiti.
“Kada analiziramo posljedice nove ekonomske krize, treba imati u vidu da Srbija teži da ostvari rast ekonomske aktivnosti kroz izvoz. Ako naši potencijalni partneri, koji bi trebalo da budu glavni uvoznici naših proizvoda i usluga, imaju ekonomskih problema, teža je realizacija tih nastojanja da povećamo izvoz i na taj način i privredni rast”, rekao je Šoškić za Radio-televiziju Srbije.
Šoškić je istakao da je veoma zadovoljan ishodom nedavnog sastanka o mjerama koje bi ublažile eventualne posljedice nove krize, na kome je postignut visok stepen saglasnosti o dijagnozi trenutnog stanja i o mjerama koje bi trebalo preduzeti.
On je naglasio da su to mjere koje su već bile u planu, a to je stroga budžetska kontrola, prije svega tekućih rashoda, strogo pridržavanje zakona o budžetskom sistemu i domena koji se tiče fiskalne odgovornosti, odnosno da budžetski deficit ove i narednih godina bude u zacrtanim okvirima.
“Veoma je važno i što imamo aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/, koji je neka vrsta legitimacije naše zemlje kao kredibilne države koja je u stanju da upravlja svojim finansijama. To je važno, jer je upravo kriza koja se događa, kriza javnog duga”, istakao je Šoškić.
Govoreći o eventualnim efektima krize na prognozirani pad inflacije, guverner je rekao da je inflacija već stala i da je u junu zabilježen pad indeksa potrošačkih cijena koji određuje inflaciju u Srbiji, a da se u julu taj trend nastavio.
On očekuje da inflacija u trećem tromjesečju bude na nuli ili čak negativna, kao i da na godišnjem nivou pada i da se vrati u jednocifrene okvire.
Šoškić je rekao da je zaključivanje aranžmana iz predostrožnosti sa MMF-om, jedna od prvih mjera koja bi trebalo da ublaži eventualne posljedice krize.