BANJALUKA, Poreske uprave RS, Federacije BiH i Uprave za indirektno oporezivanje BiH za sedam mjeseci ove godine prikupili su ukupno 6,9 milijardi KM, što je za nekoliko stotina miliona KM više nego u istom periodu prošle godine.
.
Uzimanje para od naroda i iz privrede ide sve bolje. Entitetska i državna kasa je sve punija. Sve poreske uprave od RS i Federacije do Uprave za indirektno oporezivanje na nivou BiH, bilježe rekordan priliv poreza.
.
Samo indirektnih poreza, od 01. januara do 17. avgusta je prikupljeno 3,6 milijarde maraka bruto, potvrdio je za Capital portparol UIO BiH Ratko Kovačević.
“Ukupno je naplaćeno tri milijarde i 639 miliona KM, kada se od tog iznosa odbije iznos zahtjeva za povrat PDV od 557 miliona KM, znači da je državnom nivou, entitetima i Brčko Distriktu podijeljeno tri milijarde i 82 miliona. U odnosu na isti period prošle godine bruto prihodi od indirektnih poreza su veći za 7%, zahtjevi za povrat su uvećani za 23%, dok je neto prihod veći za pet odsto”, rekao je Kovačević.
.
Entitetski inspektori
Poreska uprava Federacija BiH se pohvalila da su uspjeli naplatiti 4,4 odsto više nego prošle godine ili dvije milijarde i 38 miliona maraka za sedam mjeseci ove godine. Najviše su naplatili doprinosa 1,5 milijardi ili osam odsto više, dok je porez na dohodak rastao za 14 odsto.
Mnogo više para u državnu kasu utjerali su poreznici Srpske, zahvaljujući novim zakonskim izmjenama kojim su povećani doprinosi i ukinut neoporezivi dio plate od 250 KM.
“Od 01. januara do 15. avgusta naplaćeno je ukupno milijardu i 265 miliona KM javnih prihoda, to je 15 odsto više nego u istom periodu prošle godine”, kaže Mila Štrkić portparol Poreske uprave RS.
Poreska uprava je prikupila 267,5 miliona KM po osnovu direktnih poreza. Doprinosa je naplaćeno 13% više ili 799 miliona KM. Doprinosa za zdravstvo je naplaćeno 318 miliona KM, a za penzijsko-invalidskog osiguranje 425 miliona KM.
Najveće povećanje prihoda je ostvareno kod poreza na lična primanja od 79% ili 135,8 miliona KM.
.
Opet malo…
Nikada više novca se nije slijevalo u budžete, ali ne zahvaljujući novim investicijama i zapošljavanju, već jednostavno povećanjem harača. U odnosu na prošlu godinu uvećane su akcize na cigarete za 15 odsto, te doprinosi i porezi na plate u RS. Sigurno, dio zasluga što je više novca zagrabljeno iz džepa građana pripada i sve aktivnijim poreskim inspektorima.
Više prihoda ne znači da ima više para na raspolaganju. Rashodi države su sve veći, od pristiglih otplata za MMF-ove krediti do socijalnih potreba. Ukupan unutrašnji i vanjski dug BiH premašio je devet milijardi maraka, tako da je vjerovatnije novo povećanje, a ne smanjenje poreza.