BEOGRAD, Pomoćnik ministra za energetiku Srbije Miloš Banjac ocijenio je da je usvajanje zakona o racionalnoj upotrebi energije zaustavljeno zbog Ministarstva finansija Srbije.
Banjac je u intervjuu agenciji Beta kazao da se negativno mišljenje odnosni na uvođenje sistema energetskog menadžmenta i osnivanje Fonda za energetsku efikasnost, koji su ključni mehanizmi za rad na štednji energije u Srbiji.
“Donošenje zakona o racionalnoj upotrebi energije bez uvođenja energetskog menadžmenta i osnivanja Fonda za energetsku efikasnost je mrtvo slovo na papiru jer nemate sistem praćenja primjene mjera niti način da to finansirate”, kazao Banjac.
Prema njegovim riječima, za osnivanje Fonda neophodno je da država uloži oko 10 miliona evra.
Novac bi se prikupljao iz akciza na energente, kazao je Banjac dodajući da Ministarstvo finansija ne želi da poveća akcize da ne bi ugrozilo standard građana ni da se odrekne dijela akciza u korist Fonda.
Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku, istakao je Banjac, sastavilo je novo, detaljnije obrazloženje za Ministarstvo finansija kojim se objašnjava zašto je neophodno uvođenje sistema energetskog menadžmenta i osnivanje Fonda.
To obrazloženje uputića Ministarstvu finansija zajedno sa pismom Energetske zajednice u kojem se strogo preporučuje da Srbija usvoji zakon o racionalnoj upotrebi energije, kazao je Banjac.
Pomoćnik ministra za infrastukturu i energetiku Srbije Miloš Banjac podsjetio je da je usvajanje zakona o racionalnoj upotrebi energije bilo predviđe do juna 2010. godine, a zatim je pomjereno za još godinu dana, ali je i taj rok istekao.
Banjac, koji rukovodi sektorom za održivu energetiku, obnovljive izvore energije i strateško planiranje, podsjetio je da Srbija ima obavezu prema Energetskoj zajednici jugoistočne Evrope i EU da poveća energetsku efikasnost za devet odsto od 2011. do 2020. godine.
Prema raspoloživim podacima, dodao je, potrošnja energije u Srbiji po stanovniku je 89,8 gigadžula, što znači da trošimo za trećinu manje energije nego Englezi i tri puta manje nego Amerikanci, ali smo u lošoj poziciji ako se uporedi potrošnja po jedinici proizvoda.
Srbija proizvodi malo novih proizvoda i za njih troši puno energije, tako da se, prema njegovim riječima, u Srbiji troši od tri do četiri puta više energije po jedinici proizvoda nego u Evropi.
Banjac je istakao i da Srbija po sezoni troši pola milijarde evra za grijjanje, a ako bi kroz energetsku efikasnost uštedili 10 odsto te energije građani Srbije bi po grejnoj sezoni trošili 50 miliona evra manje. Beta