BANJALUKA, Cijene kukuruza u BiH rastu iz mjeseca u mjesec, pa trenutno kilogram košta od 0,55 do čak 0,75 KM po kilogramu, što je dvostruko više nego prošle godine, tvrde poljoprivrednici.
Na stočnoj pijaci u Banjaluci cijena sto kilograma kukuruza kreće se od 62 do 70 KM, a prodavci upozoravaju da je ta cijena duplo viša nego 2010.
Ilija Stojak, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Tuzlanskog kantona, takođe je naveo da trenutno kukuruz košta od 65 do čak 75 KM za sto kilograma.
“Cijene kukuruza će ići samo gore, to je evidentno nakon ovih silnih suša i smanjenja prinosa. Kod nas u FBiH posebno je teška situacija jer zavisimo od uvoza, pošto skoro i da nemamo domaću proizvodnju”, naveo je Stojak.
On je kazao da će zbog toga stočari biti prinuđeni da smanjuju broj životinja, jer neće moći da obezbijede dovoljne količine stočne hrane.
Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Stočar” iz Bijeljine, kazao je da niko od domaćih poljoprivrednika ne prodaje svoj kukuruz, jer ga čuvaju za sebe kako ne bi došli u situaciju da moraju kupovati.
“Ove godine kukuruza nema uopšte, rod je vrlo loš, suša nam je nanijela ogromnu štetu, koja se jednostavno ne može nadoknaditi. Cijene će do kraja godine još rasti, tako da nam ostaje samo da se molimo Bogu”, kazao je Nikolić.
On je naveo da će se u najtežoj situaciji naći stočari, jer neće imati odakle obezbijediti dovoljno stočne hrane, zbog čega će biti prisiljeni da prodaju stočni fond.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrerdnika i farmera RS, potvrdio je da cijena kukuruza stalno raste i dodao da je osnovni razlog suša.
“Kilogram kukuruza košta oko 0,60 KM, a do jeseni će poskupjeti i do 0,80 KM po kilogramu. Suša je umanjila prinose kukuruza za oko 70 odsto, zbog čega ove žitarice skoro da i nema na tržištu i njena vrijednost ne prestaje da raste”, istakao je Usorac.
On je naveo da je, prema njegovim procjenama, u RS kukuruzom zasijano oko 90.000 hektara obradivog zemljišta, a prinosi ove žitarice bi se mogli kretati od jedne do dvije tone po hektaru.
Sead Jeleč, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, kazao je da nema nikakve razlike između cijena kukuruza u RS i FBiH i da je situacija veoma slična i kada su u pitanju prinosi.
“Mi zavisimo od uvoza ove žitarice, zbog čega zavisimo i od roda kukuruza u svijetu i od cijena. S obzirom na to da su prinosi ove godine drastično podbacili, može se očekivati drastično poskupljenje do kraja godine”, kazao je Jeleč.
On je istakao da se, s obzirom na to da trenutno cijena ove žitarice na berzama iznosi oko 0,40 KM po kilogramu, može očekivati da će do kraja godine, nakon završetka berbe, doći do velikog poskupljenja.
Nedostaje i u rezervama
Radovan Samardžija, direkor Direkcije za robne rezerve RS, kazao je da se trenutno u robnim rezervama nalazi 3.700 tona kukuruza, a da bi za potrebe RS trebalo da bude 10.000 tona.
“Situacije je takva jer su prošle godine poljoprivrednicima otpisani dugovi za regres koji su dobili, pa nisu vratili žitarice. Nadam se da ćemo ove godine nakon što budu vraćene žitarice za regres, u robnim rezervama imati 10.000 do 20.000 tona žitarica”, naveo je Samardžija. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.