BEOGRAD, Srbija mora striktno da poštuje okvire ograničenja budžetskog deficita, što je i jedan od glavnih zahtjeva MMF-a, kaže Jurij Bajec ekonomski savjetnik premijera Srbije.
“Sve ono što smo se dogovorili i što je stavljeno u zakon, poštovanje fiskalnih pravila, mora da se sprovede. Tako gledajte da definišete i budžet za 2012. godinu”, naveo je on govoreći o glavnim zahtjevima MMF-a u pogledu fiskalne politike.
Država mora da ispoštuje zakonske okvire u pogledu ograničenja budžetskog deficita i u ovoj i u narednoj godini, iako u tome nema veliki manevarski prostor, kazao je Bajec, ističući da se mora naći prostor za određene uštede, kao i pooštriti kontrola i poboljšati naplata budžetskih prihoda do kraja godine.
On je izrazio očekivanje da će pregovori sa MMF-om biti uspješno završeni do kraja avgusta, podsjetivši da iza aranžmana iz predostrožnosti neće stajati zahtjev za novim sredstvima za Srbiju već će određena sredstva biti određena samo za slučaj nepredviđenih potresa.
Govoreći o aktuelnim potresima u svjetskoj ekonomiji, Bajec je ukazao da se za razliku od finansijske krize s kraja 2008. godine sada radi o krizi javnog duga u pojedinim zemljama, od kojih su neke važni trgovinski partneri Srbije.
Prema njegovim riječima, Srbija mora da prati kako će se mjere tih država za sprovođenje štednje i smanjenje budžetskih deficita i javnog duga odraziti na domaću tražnju u tim zemljama, jer bi to potencijalno moglo uticati na smanjenje izvoza iz naše zemlje.
Bajec je ukazao i na probleme koje Srbija ima još od prethodne ekonomske krize, kao što su akutna nelikvidnost privrede, skupi krediti banaka, veliko otpuštanje radnika, prije svega, u privatnom sektoru, i istakao da bi se ti problemi mogli nadovezati na eventualne efekte nove krize.
On je naveo da će osnivanje Razvojne banke u Srbiji u određenoj mjeri doprinijeti da preduzeća dođu do jeftinijh kredita, naročito za izvozne projekte, donošenje zakona o javnoj svojini doprinijeće privlačenju investitora, a, takođe, država mora da poboljša finansijsku disciplinu, odnosno da urednije otplaćuje svoje dugove privredi. Tanjug