BANJALUKA, Predstavnici komercijalnih banaka u BiH danas su se pozitivno izjasnili prema većini prijedloga za ublažavanje položaja klijenata čiji su krediti vezani uz švajcarski franak, koje je nedavno utvrdio Stalni odbor za finansijsku stabilnost.
Banke će svojim klijentima koji imaju kredite vezane uz švajcarski franak ponuditi opciju da se fiksira kurs u iznosu 1,5678 KM za jedan franak, koji je važio 31. decembra 2010. godine, a takođe će smanjiti kamatnu stopu za jedan procentni poen svima koji imaju stambene kredite izražene u švajcarskoj valuti – saopšteno je nakon sastanka Stalnog odbora za finansijsku stabilnost u Banjaluci.
Predloženi balon bi sadržavao razliku rate od fiksiranog kursa u odnosu na tekući. Za period balona, koji bi trajao tri godine, predložena kamatna stopa bi iznosila 3,95 odsto i tada bi bila naplaćivana samo kamata.
Tokom trajanja balona klijenti će, takođe, imati opciju da, u slučaju promjene situacije, zamijene svoje balon kredite za kredite sa valutnom klauzulom u evro.
Agencije za bankarstvo Federacije BiH i Republike Srpske će klasifikovati restrukturisane kredite građana kao zdravu aktivu.
Banke će ovu ponudu u pisanoj formi poslati svakom klijentu i stvar je klijenta da li će je prihvatiti.
Hipo grupacija u BiH, koja nosi 99,6 odsto ukupnog kreditnog portfolija sa klauzulom u francima, javnosti će se obratiti saopštenjem.
Uskoro će na veb stranicama banaka biti kreditni kalkulator, kojim će klijenti moći da izračunaju efekte ovog modela.
Udruženje “Franak” iz Sarajeva upozorilo je ranije danas da od preporuka Stalnog odbora za finansijsku stabilnost korisnici kredita neće imati bilo kakve koristi, osim što bi, eventualni ugovoreni `balon odnos` produžio njihovu agoniju i dužničko ropstvo.
Preporuke nemaju snagu pravnog okvira koji bi trebalo da uredi ugovorne odnose između korisnika kredita i banke, a nije određeno ni na koje se kreditne dužnike odnose, s obzirom da je najznačajniji dio ugovora zaključen prije donošenje Zakona o deviznom poslovanju FBiH 2010. godine čijim je članom 5 dopušteno ugovaranje u devizama – navode iz Udruženja.
Stalni odbor za finansijsku stabilnost na sastanku u Sarajevu 18. avgusta jednoglasno je predložio da banke korisnicima kredita u švajcarskim francima fiksiraju kurs KM u odnosu na švajcarski franak na nivou od 31. decembra 2010. godine, koji je iznosio 1,5678 KM za franak, zatim da se razlika do stvarnog kursa obračunava i posebno evidentira (tzv. balon) sa kamatnom stopom koja će biti definisana u dogovoru sa bankama, te da banke razmotre mogućnost smanjenja kamatne stope za određene vrste kredita (stambeni kredit), dok bi otplata balon kredita slijedila nakon otplate glavnog kredita, a najduže na rok od pet godina.
Zbog velikog rasta vrijednosti švajcarskog franka u posljednjih godinu dana, mnogi građani BiH koji su podigli kredite vezane uz švajcarsku valutu došli su u situaciju da su im rate skoro duplo veće nego na početku otplate.