BERLIN, Njemačke firme očekuju da će tokom obnove Libije uspjeti da dobiju značajne poslove, ali znaju da ih čeka oštra konkurencija.
Glavnu konkurenciju predstavljaju preduzeća iz niza zemalja koja su bila prisutnija na libijskom tržištu nego njemačka.
Iako borbe u Tripoliju još traju, mediji pišu da će nova vlada u Tripoliju milijarde koje Libija zarađuje od izvoza nafte morati da uloži u obnovu zemlje i da se njemačke firme već sada spremaju da se uključe u poslove.
Tako je, navodi njemačka štampa, još prije tri sedmice Udruženje njemačke privrede za Afriku organizovalo put u Libiju za predstavnike 20 zainteresovanih njemačkih preduzeća.
Kako su avionske linije već tada bile obustavljene, avion je na raspolaganje stavila njemačka vlada, a delegaciju je vodio državni sekretar u Saveznom ministarstvu privrede Hans-Joahim Oto.
Njemački privrednici su se u Bengaziju, glavnom uporištu pobunjenika, sastali sa predstavnicima libijskog prelaznog nacionalnog savjeta i centralne banke.
Predstavnici njemačke privrede ističu da će Libija, kad proizvodnja nafte i gasa bude ponovo normalno uspostavljena, biti “bogata zemlja” i da će “buduća vlada milijarde investirati u obnovu”, prije svega u infrastrukturu.
Ocjenjuje se da je prije rata u Libiji bilo prisutno 30 do 50 njemačkih firmi. Razlozi za ovaj skroman angažman bili su, navode predstavnici Udruženja njemačke privrede za Afriku, to što su državne firme vladale libijskim tržištem i što u vrijeme Gadafija pravne sigurnosti nije bilo, zbog čega mnoge kompanije i danas čekaju na novac od poslova iz ranijih godina.
Predstavnici Nacionalnog savjeta obećali su njemačkoj delegaciji da žele da izgrade jaku tržišnu privredu, da iz emigracije vrate Libijce sa iskustvom u inostranom biznisu, kao i da poštuju ranije sklopljene ugovore. Mediji upozoravaju da bi njemačka preduzeća mogla da imaju jaku konkurenciju, prije svega iz Italije i Francuske. Beta