BANJALUKA, Za izgradnju dionice autoputa Glamočani – Banjaluka – Mrkonjić Grad – Mliništa – granica sa FBiH, zainteresovana je jedino firma “Hidroelektra-inženjering” iz Zagreba sa partnerima “EMS HOLDING GmbH” iz Njemačke.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” direktor JP “Autoputevi RS” Dušan Topić i dodao da se javni poziv za dodjelu koncesije za izgradnju ove dionice autoputa zatvara 2. septembra.
– Do sada se na javni poziv prijavila samo jedna firma “Hidroelektra-inženjering”. Nove prijave u idućih sedam dana neće stizati, jer je samo ova kompanija sa svojim partnerom preuzela tendersku dokumentaciju za koju je bio određen rok za preuzimanje, a koji je istakao – naglasio je Topić i dodao da je ova kompanija početkom godine podnijela i samoinicijativnu ponudu za gradnju pomenute dionice autoputa.
Prema Topićevim riječima, “Hidroelektra-inženjering” treba da dostavi svoju ponudu za izgradnju dionice autoputa od Banjaluke do Mliništa u FBiH do 2. septembra, ali će taj rok najvjerovatnije biti produžen do 2. oktobra ove godine.
– “Hidroelektra-inženjering” i “EMS HOLDING GmbH” su zatražile da im se produži rok za dostavljanje ponude kako bi mogli da prikupe kompletniju dokumentaciju. Njihov zahtjev najvjerovatnije će biti odobren, jer želimo da ponuda koju dostave bude što potpunija i kvalitetnija – rekao je Topić i dodao da će ponuda koju dostavi firma iz Zagreba biti detaljno razmotrena.
Javni poziv za dodjelu koncesije za izgradnju autoputa od Banjaluke do Mliništa u FBiH raspisan je krajem juna ove godine.
U Ministarstvu saobraćaja i veza RS ranije su kazali da se koncesija za projektovanje, izgradnju, finansiranje, održavanje i korišćenje autoputa Glamočani – Banjaluka – Mrkonjić Grad – Mliništa – granica sa FBiH dodjeljuje se na rok od 30 godina, s tim da se taj rok može produžiti, ali ne duže od 50 godina.
– Koncesija će biti dodijeljena koncesionaru koji bude imao obezbijeđenu depozit ili bankarsku garanciju za iznos od 30 miliona evra. Koncesionar je dužan da dostavi i studije ekonomske opravdanosti – kazali su u Ministarstvu saobraćaja.
Naglasili su da će se izgradnjom autoputa Glamočani – Banjaluka – Mrkonjić Grad – Mliništa – granica sa FBiH povećati priliv sredstava u budžet RS kroz plaćanje poreza i doprinosa, ali će se odraziti i na regionalni razvoj opština kroz koje prolazi autoput.
– Izgradnja ovog autoputa predstavlja sastavni dio putnog pravca koji povezuje zemlje centralne i istočne Evrope sa planiranim koridorom jadransko-jonskog autoputa – naglasili su u Ministarstvu saobraćaja RS.
Prostorni plan
U Ministarstvu saobraćaja i veza RS kazali su da je trasa autoputa Glamočani – Banjaluka – Mrkonjić Grad – Mliništa – granica sa FBiH, preuzeta iz Prostornog plana RS do 2015. godine, dok je grad Banjaluka koridor budućeg autoputa ugradila u Urbanistički plan grada za period od 2008. do 2020. godine. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.