VAŠINGTON, Privredne aktivnosti u SAD-u porasle su u drugom tromjesečju za jedan odsto u odnosu na isto tromjesečje lani, manje nego što je procijenjeno krajem juna.
Američka administracija je u prvoj procjeni navela da su aktivnosti u tom periodu porasle za 1,3 odsto. U prvom tromjesečju američki BDP porastao je za 0,4 odsto.
Glavni razlog je slabiji rast izvoza, za 3,1 odsto, u odnosu na prvobitno procijenjenih šest odsto. Zalihe kompanija porasle su za 40,6 milijardi dolara, umjesto za 49,6 milijardi.
To je smanjilo stopu rasta BDP-a za 0,23 postotna boda, ističe se u vladinom izvještaju. Ako se izuzmu zalihe, BDP je porastao za 1,2 odsto. Pritom analitičari upozoravaju da sporije stvaranje zaliha pokazuje da se roba ne gomila na policama, što bi trebalo da podupre rast u trećem tromjesečju.
Revizija rasta mogla bi da poveća već postojeću nervozu na Vol Stritu, jer to dodatno pojačava strahove da se američka privreda opasno približava drugom talasu krize.
Ekonomista banke “JP Morgan Čejs” Majkl Feroli kaže da je devet od 11 recesija do kojih je došlo nakon Drugog svjetskog rata nastupilo nakon perioda rasta od jedan odsto ili manjeg.
Ekonomski izvještaj je objavljen istog dana kada je govor održao i predsjednik američke Uprave federalnih rezervi, Ben Bernanki. Investitori su se nadali da će on najaviti nove mjere koje Federalne rezerve planiraju da preduzmu da stimulišu privredu.
Bernanke je upozorio da američkoj ekonomiji treba pomoć u kratkoročnoj perspektivi kako bi se podstaklo zapošljavanje i rast, podsjetivši da mjere monetarne politike djeluju na duže staze.
On je izrazio optimizam u vezi sa stanjem na tržištu rada i ozdravljenjem privrede u dugoročnoj perspektivi, ali nije u potpunosti isključio mogućnost dodatnih mjera za podupiranje ekonomije.
Bernanke je istakao da budžetski manjak mora biti smanjen u dugoročnoj perspektivi, ali je dodao da bi zdravlje ekonomije u budućnosti moglo biti ugroženo ako se u kratkoročnoj perspektivi ne pojačaju zapošljavanje i rast. B92, Business.hr