LONDON, Evropska tržišta stambenih nekretnina oslabila su u drugom kvartalu. Hrvatska se nalazi u grupi zemalja u kojima je taj pad bio još i veći nego u istom tromjesečju prošle godine, pokazala je danas studija uticajnog instituta Global Property Guide.
U Hrvatskoj su tako cijene kuća prilagođene za inflaciju pale u drugom tromjesečju za 6,55 odsto u odnosu na isto lanjsko tromjesečje, kada su se smanjile za 5,37 odsto. U odnosu na prethodno tromjesečje niže su za 1,78 odsto, pokazuju podaci Global Property Guidea. U nominalnom izrazu cijene kuća u Hrvatskoj pale su na godišnjem nivou za 4,4 odsto, nakon 4,7-odstotnog pada u istom lanjskom kvartalu. U odnosu na prva tri ovogodišnja mjeseca bile su niže za 0,81 odsto.
Među zemljama obuhvaćenim istraživanjem najveći pad cijena kuća prilagođenih za inflaciju zabilježila je Irska, za čak 14,84 odsto u odnosu na isti period prošle godine, kada su se cijene smanjile za 11,83 odsto, ističu u Global Property Guideu. U grupi evropskih zemalja sa većim padom cijena nego u prošloj godini nalaze se još Grčka (9,88 odsto), Španija (8,43 odsto), Slovačka (6,49 odsto) i Holandija (4,07 odsto).
U pojedinim evropskim zemljama cijene su pale nakon prošlogodišnjeg oporavka. Tako su u Letoniji cijene stanova u Rigi pale za 5,4 odsto, nakon skoka za 9,8 odsto u drugom tromjesečju prošle godine. U Velikoj Britaniji cijene su u prosjeku bile niže za 5,33 odsto, nakon što su prošle godine porasle za 6,04 odsto. Isti trend zabilježile su još i Švedska, Portugal, Njemačka i Finska.
Odvojenu grupu čine zemlje gdje je pad cijena kuća usporio u odnosu na lanjsku godinu. Tako su u Litvaniji cijene stanova pale za 4,29 odsto, nakon prošlogodišnjeg pada za 12,7 odsto. U grupi se još nalaze Ukrajina, Rusija i Turska. Oporavak je zabilježen tek na nekoliko evropskih tržišta, uključujući ono norveško gdje su cijene kuća prilagođene za inflaciju porasle na godišnjem nivou za 5,93 odsto. Poboljšanje su zabilježile i Estonija (Tallinn), Francuska, Island i Švajcarska.
Među ostalim svjetskim tržištima, cijene kuća pale su u SAD-u po najvišoj stopi od 2009. Glavni su razlog zapljene kuća zbog neplaćanja kredita, koje su rezultat visoke stope nezaposlenosti u SAD-u, tumače u Global Property Guideu. U pojedinim dijelovima Azije cijene su i dalje snažne, usprkos nastojanjima vlada da zaustave njihov rast. To posebno vrijedi za Hong Kong, gdje su cijene prilagođene za inflaciju porasle za 19,76 odsto u odnosu na isti period lani. Hina