LJUBLJANA, Svaki peti evro koji slovenačka preduzeća zarade izvozom dolazi iz Njemačke, a većina Slovenaca je sklona još tješnjem ekonomskom povezivanju sa tom zemljom.
Slovenački izvoz u Njemačku lani je iznosio više od 3,5 milijardi evra, ali je samo 28 odsto od ukupno 400 ispitanih u anketi lista Delo to ocijenilo kao zadovoljavajuće.
Istovremeno, 56 odsto ih je za dalje jačanje ekonomskih veza s najjačom privredom u Evropskoj uniji.
Čak 67 odsto smatra da vlada premijera Boruta Pahora neće biti uspješna u sprovođenju strukturnih reformi koje u Evropskoj uniji diktira upravo Njemačka i da možda neće ni završiti svoj mandat.
Prema istoj anketi, ulogu Angele Merkel u nastojanjima da ojačaju evro i evropska konkurentnost s odobravanjem gleda 70 odsto Slovenaca, ali ih samo trećina podržava penzijsku reformu koju je po “njemačkom modelu” želio da sprovede slovenački premijer.
Većina Slovenaca smatra da do smanjivanja visokog zaduženja i rezanja javnih izdataka može doći na druge načine, a ne produžavanjem radnog staža i životnog vijeka potrebnog za odlazak u penziju, pokazala je anketa.
Slovenački premijer Borut Pahor, međutim, kaže da će njegova vlada uprkos sadašnjim političkim teškoćama insistirati na reformama jer je to “pravi smjer” koji nema alternativu.
“Učiniću sve da Slovenija ostane u skupini naprednijih i ne previše zaduženih država, a ne da se nađe među zemljama koje zbog zaduživanja i rastrošnosti gube ekonomsku suverenost”, rekao je Pahor, prenose agencije.