BEOGRAD, Srpski privrednici neće dobiti ni dinar odštete zbog gubitaka koje trpe pošto svoju robu ne mogu da plasiraju na tržište Kosova i Metohije. Kako je za „Novosti“ potvrđeno u Ministarstvu ekonomije, odredbe CEFTA sporazuma, koje su direktno prekršene uvođenjem embarga na srpsku robu na Kosovu, ne predviđaju mogućnost bilo kakvog finansijskog obeštećenja.
A od 20. jula, kada je takozvana vlada Kosova zabranila plasman robe iz Srbije na KiM, ovdašnji proizvođači napravili su gubitak od 13 miliona evra, a procjenjuje se da će direktna šteta do kraja godine dostići 250 miliona evra. Pojedini proizvođači ističu da zbog embarga svakodnevno bilježe minus od čak 10.000 evra.
Ipak, u Ministarstvu ekonomije smatraju da mehanizam za rješavanje sporova u okviru CEFTA sporazuma nije loš.
– Naprotiv, smatra se da on pruža uslove za efikasno rješavanje sporova – rečeno je za „Novosti“ u ovom ministarstvu. – Predviđene su tri faze ukoliko strane ne mogu da prevaziđu problem kroz saradnju i bilateralne konsulatacije.
Riječ je o konsultacijama u okviru Zajedničkog komiteta CEFTA, potom medijaciji, pa arbitraži. Nažalost, ukoliko dogovora nema, može da protekne i devet mjeseci dok dođe do konačne, obavezujuće odluke arbitražne komisije.
„Srpski slučaj“ ipak, biće „pokusni kunić“ za testiranje CEFTA sporazuma, bar u okviru mehanizama zaštite. Jer, do danas, u roku od skoro četiri godine od kada je Sporazum na snazi, nijedna potpisnica CEFTA nije pokretala ovu proceduru za rješavanje sporova.
– Napominjemo da je ovoga puta rješavanje spora u okviru CEFTA donekle specifično jer je vezano za proces dijaloga Beograda i Prištine koji tretira i pitanje prepoznavanja pečata i prateće dokumentacije – navode u Ministarstvu. – Ali čitav proces rješavanja spora u okviru CEFTA je institucionalizovan i ima svoja pravila.
Koraci
20. jula uveden embargo na plasman srpske robe na Kosovo i Metohiju
25. jula Srbija pokreće proces za rješavanje spora upućivanjem pisma Robertu Sorensenu (šef Unmik-Kosova, a ujedno i predsjedavajući Zajedničkom komitetu CEFTA)
29. jula održane konsultacije u Ministarstvu ekonomije sa predstavnicima Unmik-Kosova
2. septembra naredni sastanak u okviru dijaloga Beograd-Priština
8. septembra zakazan specijalni sastanak Zajedničkog komiteta sporazuma CEFTA
Novosti