BERLIN, Dok mladi Španci, Grci, Izraelci opsjedaju ulice i trgove protestujući zbog lošeg materijalnog stanja, u Njemačkoj je stanje privrede znatno bolje i teško je da će mladi izaći na ulice, iako nemaju svi jednake šanse za posao – ocjenjuje Dojče vele.
Mnogi studenti imaju poteškoće da nađu posao, ali za razliku od ostalih zemalja, nezaposlenost u Njemačkoj opada. Ipak, među mladima ona iznosi 17 odsto – što je dvostruko veća stopa nego među starijim stanovnicima Njemačke.
Adam Orzehovski iz Fridrihshajma je diplomirao ekonomiju u aprilu prošle godine. Od tada je poslao više od 50 prijava za posao i uvijek je bio odbijen.
Adam je diplomirani ekonomista i mislio je da sa tom diplomom nije problem naći posao.
“Moja diploma ne spada među najcjenjenije, ali nije ni loša. Bilo je nekih radnih mjesta za koja sam imao osjećaj da zaista odgovaraju mom fahu i tematici kojom sam se bavio u diplomskom radu. Volio bih da znam tačne razloge što nisam čak ni pozvan na razgovor kod poslodavca”, rekao je on.
Sa sličnim problemima sreću se Adamovi vršnjaci u Španiji, Izraelu ili Grčkoj. Oni protestuju, zaposjedaju trgove, razapinju šatore i traže ostavke političara. Kamp naselje nezaposlenih ispred Bundestaga – to Adam ne može ni da zamisli.
“Svakako je postalo teže, ali je za mnoge još moguće da nađu radno mjesto. I nezaposlenost među mladima je niska u poređenju sa drugim evropskim zemljama. Zato nema potencijala za demonstracije”, ocjenjuje ovaj mladi Nijemac.