KIJEV, Ukrajina će još jednom pokušati da sa Rusijom postigne dogovor oko cijene gasa, izjavio je u Kijevu premijer te zemlje Nikolaj Azarov.
“Ponovo ćemo pokušati da se dogovorimo oko cijene gasa sa prijateljskom Rusijom, sa kojom želimo da gradimo normalne ravnopravne odnose“, kaže on.
Azarov dodaje da će „ukoliko uspjeh izostane, svu odgovornost za proistekle posljedice snositi oni rukovodioci koji ne žele da čuju naše argumente”.
On se kritički osvrnuo na stav vlasti u Moskvi, koje su Ukrajini ponudili popust na cijenu gasa ukoliko se integriše u Carinsku uniju Rusije, Bjelorusije i Kazahstana.
Premijer je istakao da Ukrajini nisu potrebni popusti, već normalni sporazumi kao i sa bilo kojom evropskom zemljom. “Nisu nam potrebni nikakvi popusti, neophodni su normalni sporazumi u kojima cijena gasa koji kupujemo ne može biti veća nego za Njemačku”, naglasio je Azarov.
Ukrajina nastoji da sa Rusijom ponovo dogovori uslove sporazuma o gasu koji je potpisan 2009. ubrzo poslije prekida isporuka koji je pogodio dio evropskih potrošača.
U međuvremenu je ruski ministar za energetiku Sergej Šmatko izjavio da spor sa Ukrajinom oko cijene gasa neće uticati na tranzit u Evropu. On je kazao kako ne vidi uslove za gasni konflikt sličan onom iz 2009, da postoje izvjesne prepirke oko pravične cijene, ali da je bitno da se dogovor ispunjava, a isporuke odvijaju kontinuirano i u skladu sa ugovorom o tranzitu.
Šmatko je podsjetio da su Rusija i Evropska komisija stvorili mehanizam za rano upozoravanje o mogućim vanrednim situacijama koji će i dalje biti usavršavan, ali je i dodao da je optimista povodom pregovora sa Ukrajinom.
Nacionalna akcionarska kompanija Nadra Ukraini ocijenjuje da Ukrajina ima najveće u Evropi rezerve škriljnog gasa. Predviđa da će za pet do sedam godina proizvoditi od sedam do deset milijardi kubnih metra tog energenta godišnje.
Šel ulaže u ukrajinski gas
Korporacija Šel i firma Ukrgazdobiča, filijala Naftogas Ukrajine, potpisali su ugovor o eksploataciji fosilnih goriva u Dneprovsko-Donjeckom basenu.
U prvoj fazi geološkog istraživanja očekuju se investicije holandsko – britanskog giganta Rojal Dač Šela vrijednosti od 200 miliona dolara. U narednim etapama očekivana visina ulaganja trebalo bi da ide i do 600 miliona dolara.
Ukrajinski ministar energetike Jurij Bojko je rekao da njegova zemlja planira da za pet do sedam godina pokrene eksploataciju škriljnog gasa, uz napomenu da su američke kompanije sa ukrajinskim nacionalnim kompanijama već potpisale sporazume kako bi se ti radovi započeli.
Bojko je istakao da Ukrajina planira da do sredine iduće godine procijeni potencijalne rezerve škriljnog gasa, a da američki eksperti smatraju da su ukrajinska nalazišta tog energenta još privlačnija nego u SAD. Tanjug