BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić izjavio je danas da Srbija treba da ispuni određene uslove da bi joj Međunarodni monetarni fond (MMF) odobrio ugovoreni aranžman iz predostrožnosti i da postoje određeni rizici ispunjenja ugovorenih obaveza.
“Uslov za odobravanje aranžmana sa MMF-om je da u narednih nekoliko nedjelja naša zemlja parlamentu dostavi na usvajanje rebalans budžeta za 2011. godinu i Prijedlog zakona o restituciji u skladu sa postignutim dogovorom sa misijom MMF-a. Uslovi postoje i u fiskalnoj i u monetarnoj politici, ali su glavni izazovi vezani za ispunjavanje pune odgovornosti u vezi prihoda i rashoda države i dijelu strukturnih reformi koje su obuhvaćene ovim programom”, rekao je Šoškić.
Šoškić je istakao da rizike ispunjenja ugovorenih obaveza ne treba minimizirati, posebno ne u predizbornoj godini.
“Ipak, vjerujem da smo kao demokratsko društvo dovoljno evoluirali da svi mi kao poreski obveznici i kao birači sa glasačkim pravom razlikujemo jeftinu političku demagogiju koja izaziva kratkoročne boljitke pojedinim kategorijama biračkog tijela na račun dugoročne i mnogo veće štete cjelini biračkog tijela, odnosno svima nama kao građanima, poreskim obveznicima i glasačima na srednji i dugi rok”, upozorio je guverner.
On je dodao da vjeruje i da “političari moraju da shvate da razumni, odgovorni i solidni potezi koji vode dugoročnom napretku zemlje istovremeno obezbjeđuju i dugoročnu podršku biračkog tijela”.
Stend baj aranžman iz predostrožnosti sa MMF-om koristan je za Srbiju, prema njegovoj ocjeni iz više razloga.
“Ovaj aranžman ne predstavlja dodatno zaduživanje zemlje, već samo stavljanje 200 odsto kvote Srbije u MMF-u, oko jedne milijarde evra, na raspolaganje našoj zemlji za slučaj većih finansijskih i makroekonomskih poremećaja koji bi mogli biti posljedica nepovoljnih privrednih i finansijskih događaja, prije svega u međunarodnom okruženju”, rekao je Šoškić.
Kako je objasnio, iznos od 200 odsto kvote je izabran jer je, s obzirom na relativno visok nivo deviznih rezervi i stabilnosti finansijskog sistema Srbije, na osnovu makroekonomskih stres analiza ustanovljeno je da bi takav iznos bio dovoljan za održavanje makroekonomske stabilnosti u slučaju većih poremećaja na međunarodnom tržištu.
“Istovremeno, dogovoreni iznos raspoloživih sredstava ulazi u kategoriju najpovoljnijih koja se mogu dobiti od MMF-a i finansiranje raspoloživosti ovih sredstava koštaće našu zemlju 15 baznih poena, ili 0,15 odsto godišnje”, rekao je Šoškić.
Ugovorena pozajmica od MMF-a od oko milijardu evra, bila bi, prema njegovim riječima, povučena samo u slučaju velikih negativnih finansijskih i privrednih promjena u evropskom i globalnom okruženju sa značajnim uticajem na rast riziko premije i izrazite makroekonomske i finansijske destabilizacije Srbije.
“Srbija je danas stabilnija i otpornija u makroekonomskom smislu u odnosu na period od prije tri godine, ali rizici još uvijek postoje. Otud je podrška MMF-a značajna za našu zemlju u ovom trenutku”, ocijenio je Šoškić.
Pozitivni efekti aranžmana sa MMF-om su, kako je istakao, smanjenje rizika naglih finansijskih odliva iz domaćeg finansijskog sistema i rizika destabilizacije deviznog tršišta, zatim rizika rasta cijene po kojoj Srbija finansira svoj javni dug i cijena po kojima domaće banke i preduzeća mogu dobiti sredstva iz inostranstva, a dodatno raste podsticaj za održavanje i jačanje investicija u Srbiju.
“Sve ovo ima posljedice na stabilizaciju i potencijalno, posebno u uslovima bržeg globalnog privrednog oporavka, snižavanje svih kamatnih stopa u domaćem finansijskom sistemu”, rekao je guverner. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.