BEOGRAD, Cijena ulja u Srbiji, prema procjenama stručnjaka, mogla bi biti niža za oko 10 odsto ili za oko 15 dinara po litru, a fabrika “Vital” iz Vrbasa je najavila da će od sutra prodavati ulje u prosjeku za 10 dinara manje, odnosno litar će koštati do 129 dinara.
Saradnik Centra za naučno istraživački rad Privredne komore Srbije (PKS) Vojislav Stanković kazao je danas da ima prostora da proizvođači ulja u Srbiji smanje cijenu za oko 10 odsto ili oko 15 dinara, jer je ovogodišnji rod suncokreta dobar, a i cijena te kulture je na domaćem i svjetskom tržištu manja od prošlogodišnje.
On je naveo da je pod suncokretom u ovoj godini u Srbiji posijano 174.331 hektara i da se očekuje prinos od 2,4 tone po hektaru što znači da bi trebalo da bude proizvedeno 427.000 tona suncokreta ili za 12,8 odsto više nego 2010. godine.
Stanković je kazao da su uljare u Srbiji ove godine suncokret otkupljivale po cijeni od 31,5 dinara po kilogramu sa porezom na dodatu vrijednost (PDV), a 2010. godine otkupna cijena je bila 40 dinara bez PDV-a.
Prema njegovim riječima, litar rafiniranog jestivog ulja sa ambalažom trebalo bi da košta kao 3,5 kilograma suncokreta.
“Pored Francuske, Srbija ima najkvalitetnije uslove za proizvodnju i jako dobar genetski potencijal suncokreta, a proizvedeno ulje iz te industrijske kulture je izuzetnog kvaliteta”, naglasio je Stanković.
On je kazao da je u svijetu standard da ulje može nositi oznaku “suncokretovo” ukoliko ima više od 51 odsto suncokreta, dok u Srbiji litar jestivog ulja sadrži više od 90 odsto suncokreta.
Prema riječima Stankovića u Srbiji se prosječno godišnje po stanovniku troši 11,2 litra ulja, dok je prosjek u Evropskoj uniji 17,5 litara, a najviše se troši u Italiji – 27 litara.
Fabrika “Vital” iz Vrbasa najavila je da će od sutra u prodavnicama u Srbiji ulje “vital” da se prodaje po cijeni nižoj u prosjeku za deset dinara, odnosno litar će da košta do 129 dinara.
U saopštenju te fabrike se navodi, da je cijena ulja smanjena zbog odličnog ovogodišnjeg roda suncokreta u Srbiji, čija je cijena dostigla onu u okruženju, a koja je niža nego prošle godine u prosjeku deset odsto.
U fabrici “Vital”, naglašavaju da bi cijene ulja u Srbiji bile još niže, kad bi se ukinule obavezne rezerve poslovnim bankama, jer bi tada, sniženjem kamatnih stopa i cijena konačnog proizvoda – ulja, bila još niža.
Fabrika “Vital” posluje u sistemu Invej, dnevno proizvodi 200.000 litara ulja, a kako su kazali u toj fabrici na tržištu Srbije imaju udio od 50 odsto. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.