TOKIO, Japanska katastrofa iz marta ove godine (zemljotres i cunami, nuklearna katastrofa u Fukushimi) značajno je poljuljala povjerenje tamošnjih građana u sigurnost nuklearki, pokazuje nedavno istraživanje Associated Press – GfK Pool.
Pojavila se i široka skala kritika zbog načina na koji je rješavana kriza. Građani smatraju da su obnova pogođenog područja i novi razvoj izvora energije najvažniji cilj u slijedećoj deceniji. Ipak, gotovo četiri od deset Japanaca vjeruje da bi sadašnji broj nuklearki u Japanu trebao ostati u pogonu ili bi se čak mogao povećati.
Istraživanje je pokazalo da se tri četvrtine građana sada osjeća manje sigurnim nego prije katastrofe. Čak 80 odsto smatra da vlada nije davala istinite informacije o težini i razmjerima stvarnih događanja. Dvije trećine ispitanih strahuje zbog posljedica koje se mogu odraziti na njihov vlastiti život, posao i budućnost. Dobre ocjene dobile su samo specijalne snage samoobrane, odnosno 90 odsto populacije daje im pozitivne ocjene. Suprotno, tadašnji premijer Naoto Kan dobio je velike kritike od tri četvrtine ispitanih. Slične slabe ocjena, kod 80 odsto ispitanih, dobili su i Agencija za nuklearnu i industrijsku sigurnost te rukovodstvo nuklearke TEPCO.
Oko 60 odsto populacije ne vjeruje ili tek vrlo malo vjeruje u sigurnost nuklearki koje su sada u pogonu. Približno polovina ispitanih je za smanjenje broja nuklearki koje su sada u pogonu. Ipak, trećina populacije smatra da treba ostati isti broj nuklearki, a četiri odsto je čak za izgradnju novih, pokazuje istraživanje sprovedeno od 29. jula do 10. avgusta na uzorku od 1.000 ispitanika. Za 84 odsto Japanaca sada je najvažniji cilj razvijati nove izvore energije. Jedino važnije od toga je obnavljane područja koje je bilo zahvaćeno katastrofom, što misli 96 odsto populacije. Poslovni.hr