ŽENEVA, Politika provođenja mjera štednje i smanjenja deficita gura svjetsku ekonomiju u katastrofu, u pokušaju da se udovolji finansijskim tržištima, navodi se u danas objavljenom godišnjem izvještaju grupe UN za ekonomske analize (UNCTAD).
U izvještaju pod nazivom “Izazovi u svjetskoj ekonomiji za politiku poslije krize” oštro su kritikovane ekonomske politike Evrope i SAD.
Analitičari UN pozvali su na povećavanje zarada, oštrije regulisanje finansijskih tržišta, povratak sistema kontrolisanog kursa među valutama, kao i na prekid razmišljanja koje se rukovodi finansijskim tržištima.
“Poruka je veoma pragmatična: potrebno je da brzo preokrenemo naš kurs”, izjavio je generalni sekretar UNCTAD Supači Pantičpakdi.
Supači, bivši predsjednik Svjetske trgovinske organizacije, rekao je da politika koja se vodi u vrijeme krize, kada se prednost daje rezanju budžeta, pogrešna i neodgovarajuća.
Vođa tima koji je sastavio izvještaj Hajner Flasbek rekao je da je globalna ekonomska situacija veoma opasna i da će, bez dodatnih stimulansa, u najboljem slučaju uslijediti decenija privredne stagnacije.
Sadašnja politika je katastrofalna, saopštio je Flasbek, bivši zamjenik ministra finansija u Vladi Njemačke.
“Ukoliko su kamatne stope svuda na nuli i ako se vlade drže politike smanjenja javnih troškova i fiskalnih deficita, umjesto da ih zadrže na sadašnjem nivou, onda ćemo završiti u stalnoj recesiji”, rekao je Flasbek.
On je naglasio da je nezaposlenost povezana sa potražnjom i da, u slučaju slabe potražnje za robom, države treba da uskoče sa velikim programima za stimulisanje ekonomije.
Posljedica finansijske krize nije samo nezaposlenost, koja je bila očekivana, nego i stagnacija zarada u SAD, Japanu i Evropi, odnosno u 70 odsto svjetske ekonomije, rekao je Flasbek.