BRISEL, Rejting-agencija “S&P” smatra da bi obveznice zemalja evrozone imale rejting najslabije članice – Grčke.
Njemački kancelar Angela Merkel i francuski predsjednik Nikola Sarkozi još odbacuju takve obveznice, ali će one najvjerovatnije morati da budu uvedene.
Grčka, Portugal, Španija i Italija ih traže; Njemačka, Austrija, Holandija i Finska ih striktno odbijaju.
Od zajedničkih obveznica evrozone, za koje bi garantovale sve njene države, najveću korist bi imale finansijski slabe zemlje. Njihove dugove bi tada na svojim ramenima ponijeli i mnogo jači partneri, što bi dovelo do sniženja troškova kamata.
Njemačka bi kao privredno najjača zemlja u zoni svoju platežnu moć položila kao kauciju i morala bi da računa sa povećanjem kamata.
Minhenski institut IFO smatra da bi uvođenje obveznica evrozone za Njemačku značilo dodatne godišnje troškove od 33 do 47 milijardi evra.
Ali, Gustav Horn, direktor Instituta za makroekonomiju i istraživanje konjunkture, kaže da to nije tačno, te da je u posljednje vrijeme zabilježeno pravo masovno bjekstvo u njemačke državne obveznice, jer je sve u znaku krize. Od toga upravo enormno profitira nemački ministar finansija, pošto može da se zadužuje jeftinije nego ikad.
Martin Šulc, šef poslaničkog kluba socijalista u Evropskom parlamentu, takođe smatra da nema bojazni. On kaže da evroobveznice neće biti badava, ali da bi manje koštale nego stalno povećavanje sume u finansijskom štitu ili čak u slučaju propasti evra.
Šulc smatra da su evroobveznice dobro rješenje i zbog psiholoških razloga. “Veći dodaci na kamate za Grčku, Portugal, Španiju i Italiju jesu posljedica nepovjerenja tržišta u mogućnosti tih država da smanje svoje dugove, ali i u volju bogatijih zemalja da održe monetarnu uniju” – objašnjava on.
Zbog toga bi evroobveznice mogle da postanu simbol koji govori da zemlje evrozone vjeruju u zajedničku budućnost.
Ipak, ima kritičara koji u evroobveznicama vide ideju da se disciplina na tržištu zamijeni političkim mehanizmima, a to, kažu, nije tako dobro funkcionisalo kada je riječ o Paktu stabilnosti EU – navode agencije.