MOSKVA, Otvaranje prve linije gasovoda “Sjeverni tok”, koji je direktno spojio Rusiju i zapadnu Evropu, lišava Ukrajinu ekskluzivnog prava glavnog prenosnika ruskog gasa.
Spor o gasu, koji je Kijev započeo s Moskvom, gubi svoju aktuelnost. Bez obzira na dovijanja ukrajinskih vlasti, čiji je cilj bio da izdejstvuju neosnovano sniženje cijena ruskog goriva, u interesu same Ukrajine je da pristane na kompromise, ističu stručnjaci.
Prvi krak “Sjevernog toka”, koji je položen po dnu Baltičkog mora, u prvo vrijeme je u stanju da propusti 27,5 milijardi metara kubnih gasa. U transnacionalnom megaprojektu učestvuju najveći zapadni koncerni. I to je razumljivo.
Prema prognozama, potreba za gasom u Evropi će stalno rasti i potrošači, isto kao i njihov glavni isporučilac Rusija, ulažu maksimum napora da bi se osigurali od mogućnosti ucjene i prekida dostave krivicom zemalja-prenosnika, prije svega Ukrajine – navodi “Glas Rusije”.
Puštanje u pogon “Sjevernog toka” podudarilo se sa kampanjom, koju je započeo Kijev, a koja je usmjerena na dobijanje još nekih olakšica od Rusije. Ukrajinske vlasti prijete da će višestruko smanjiti narudžbine gasa uz kršenje važećeg međuvladinog sporazuma, da će reorganizovati “Naftagas Ukrajine”, koji uvozi gas iz Rusije i podnijeti tužbu arbitražnom sudu u Stokholmu.
Ministar inostranih poslova Poljske Radoslav Sikorski izjavio je da bi Evropska komisija mogla da izvrši reviziju rusko-ukrajinskih dogovora u oblasti gasa. U ruskom MIP su nedvosmisleno odgovorili: dogovorima Rusije i Ukrajine o gasu nije potrebna “spoljna intervencija” i neosnovano je dovoditi ih u sumnju.
Tranzitne stope za ruski gas u Ukrajini mnogo su veće od stopa u zemljama kao što su Njemačka, Poljska, Češka i Slovačka. Takođe, cijena gasa za Ukrajinu niža je nego za Poljsku, Mađarsku, Tursku i Rumuniju.
Kijev pokušava da izdejstvuje popust uoči sezone grijanja. Za vlasti je političko samoubistvo da u ovom periodu ostanu bez goriva. Međutim, načini za ostvarivanje ovog cilja nisu najprivlačniji. Tim prije što je Moskva više puta nudila kompromise.
Na primjer, integracioni popust za gas prilikom potpunog stupanja u carinski savez Rusije, Bjelorusije i Kazahstana. Ili smanjenje cijena u slučaju slivanja “Naftagasa” i “Gasproma”.
Zapadni stručnjaci smatraju da su šanse Ukrajine da raskine dogovore o gasu sa Rusijom u okviru pravnog polja veoma male.
Ako se to desi, autoritet Kijeva u Evropi biće poljuljan još više s obzirom da su vodeći evropski političari već izjavili da će “gasni proces”, u vezi sa bivšim premijerom Julijom Timošenko, otežati ulazak Ukrajine u EU.