BEOGRAD, Vikiliks je između ostalih objavio i depešu američke ambasade u Srbiji poslatu 12. januara 2006. godine, u kojoj se kaže se da većina srpske populacije ima veoma pesimističan pogled na posao koji je posljedica komunističkog režima, kada su plate i doprinosi bili zagarantovani bez obzira na to koliko – i da li uopšte – radite. Diplomate smatraju da Srbi vide posao samo kao nužno zlo i da rade jedino da bi preživjeli.
.
Neke stvari su očigledne
– U novom okruženju, poslije teške tranzicije, starija generacija i dalje vjeruje da država treba da izdržava radnika.
.
Mnogi roditelji govore svojoj djeci da ne prihvate poslove koji su im “ispod časti” i na kojima bi morali da rade, zbog novca ili zbog napretka u karijeri – navodi se u depeši. Zato mnoga djeca ostaju da žive sa roditeljima sve do zrelih godina.
.
Novac važniji od uspjeha
.
Oni koji ipak rade, primjećuju u ambasadi SAD, mnogo više polažu na novac i status nego na izazove ili osjećaj uspjeha. Na pamet im ne pada ni da se ostvaruju profesionalno, ako im to neće donijeti više novca.
.
Diskriminacija i korupcija
.
Amerikanci su zabilježili i da postoji diskriminacija po godištu, jer većina firmi želi da zaposli samo mlade ljude.
.
– Mnogi koji traže posao žale se da su lične veze neophodne za zaposlenje, morate da poznajete nekoga u kompaniji da biste uopšte dobili mogućnost da tamo radite. A različite forme “fleksibilnog zapošljavanja”, poput rada na određeno vrijeme ili samozapošljavanja su prisutne samo u malom procentu.
.
Posla u Srbiji nema, u Beogradu još i nekako
.
U ruralnim krajevima i malim gradovima šanse za zaposlenje su praktično nepostojeće, a samo je u Beogradu bolje.
.
Ali, i oni koji nađu posao u Beogradu, ubrzo će se uvjeriti da je cijena života u ovom gradu mnogo veća, pogotovo ako iznajmljuju stan.
.
Mlađe generacije i zaposleni koji su veći dio svog života proveli u privatnim preduzećima, kaže se dalje u depeši, mnogo su otvoreniji za promjene i mnogo posvećeniji svom poslu.
.
Odakle pare za provod?
.
Iako bi, prema svim ovim pokazateljima, srpski “proletarijat” trebalo da podigne glas i digne političku tenziju, to se, na veliko čuđenje Amerikanaca, ne događa.
.
– Dovoljan je samo jedan pogled na beogradsku glavnu pješačku ulicu i videćete buljuk zvanično nezaposlenih mladih ljudi, obučenih po posljednjoj modi, koji pijuckaju kapućino i puše, dok u rukama drže skupocjene telefone. Slično je i u noćnom životu: mladi, skockani do kraja, sa svim poslednjim gedžetima, ostaju čitavu noć u gradu. Odakle im novac? Ima nekoliko izvora: pomoć roditelja, rođaka iz inostranstva, neregistrovanih poslova i slično. Press
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.