BERLIN, Svaki veći proizvođač automobila predstavio je već poneki elektroauto na Frankfurtskom sajmu, a cijela “Hala 4” opredijeljena je za vozila na električni pogon, od proizvođača do dobavljača.
Moćni Savez autoindustrije prepoznao je potrebe vremena – na velikom sajmu elektromobilnost je u centru pažnje. Nove vjetrove u branši koriste mnogi koji tradicionalno nemaju veze sa automobilima. Recimo, minhenski “Simens” nudi tehničku podršku, načine za skladištenje energije i njenu uštedu, kao i korištenje obnovljivih izvora.
Prvi put je cijela “Hala četiri” posvećena elektromobilima. Time su oduševljeni manje poznati proizvođači, kao što je “German E-kars”, njemačka firma sa engleskim nazivom.
Oni su na sajmu 2009. godine predstavili prototip svog električnog vozila, a u međuvremenu je počela serijska proizvodnja, kaže šef Frank Laber.
Taj auto koristi policija u Dubaiju i Abu Dabiju. “Ima ljudi koji našim automobilom prelaze 100 kilometra do svog radnog mjesta, tamo priključe bateriju na punjenje i voze 100 kilometara nazad, do kuće. Vlasnici kažu da to više nije drugi automobil u kući, nego prvi, a da se benzinci koriste samo za veoma duga putovanja” – navodi on.
Na sajmu je predstavljena i firma “E-Volušn” iz Berlina, koja prikazuje svoj “džetflajer”, električno vozilo posebnog kova.
“To je motocikl na četiri točka koji ne može da se prevrne”, kaže Andreas fon Hajneman, jedan od šefova. Vozilo u koje treba investirati – otkrio je njegov partner Austrijanac Mihael Rit.
Međutim, srce svakog električnog vozila jeste njegova baterija, a u poboljšanje baterija mora da se ulaže još mnogo novca, čak i previše, smatra Roland Miler, ekspert za visokotenhološke litijum-jonske baterije, a prenosi “Dojče vele”.
“Uvijek mora da se vodi računa o isplativosti. Ako se proizvodi količinski mnogo – cijene će padati. Ali to nije dovoljno – potrebno je tražiti efikasne načine za proizvodnju. Za sada, prava masovna proizvodnja ne postoji” – navodi Miler.