BANJALUKA, Nacrtom zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO) Republike Srpske (RS) proširen je krug osiguranika, kojim su obuhvaćeni poljoprivrednici, lica koja obavljaju privremene poslove, ugovore o djelu, kao i lica u zemljoradničkim zadrugama.
Savjetnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Milena Majstorović rekla je danas u Banjaluci na završnoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o PIO RS da se uvodi pet nivoa najniže penzije, u zavisnosti od radnog staža, tako da neće biti ista najniža penzija za one koji imaju 15, 20, eventualno 30 godina staža, što će biti značajna pomoć najugroženijoj kategoriji osiguranika.
Ona je navela da se prelazi na obračun penzija po bod sistemu, kao i da se starim penzionerima neće dirati zagarantovana stečena prava, sa izuzetkom što će iz penzijskog sistema biti izmješten garantovani penzijski osnov za borce i učesnike NOR-a.
Majstorovićeva je pojasnila da će njihova prava biti regulisana novim zakonom o pravima boraca.
Ona je rekla da će RS Fondu PIO vršiti mjesečnu nadoknadu od 2,8 miliona KM po osnovu najniže penzije u RS.
Majstorovićeva je rekla da će se usklađivanje penzija po ovom zakonu vršiti obavezno jednom godišnje, i to 1.marta prema procentu koji predstavlja zbir polovina procenata promjene prosječne neto plate i procenta troškova života u RS u prethodnoj godini.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić smatra da član 41 zakona treba preformulisati tako da glasi – da osiguranik koji nema navršenih 65 godina života ima pravo na starosnu penziju kada navrši 40 godina staža osiguranja i 40 godina penzijskog staža, a osiguranik žena koja nema navršenih 65 godina života ima pravo na starosnu penziju kada navrši 35 godina staža osiguranja.
Mišićeva je rekla da Sindikat insistira da ima jednak broj članova u Upravnom odboru Fonda PIO koliko i Vlada RS, imajući u vidu činjenicu da su radnici ti koji pune Fond i imaju pravo da upravljaju tim novcem.
“Ovaj zakon se neće realizovati ukoliko ne bude novog zapošljavanja radnika, odnosno onih koji će uplaćivati doprinose”, zaključila je Mišićeva.
Predsjednik Konfederacije sindikata RS Obrad Belenzada smatra da u parlamentu RS treba u paketu usvojiti zakone o radu, PIO, pravima boraca, socijalnoj zaštiti i doprinosima.
Predsjednik Boračke organizacije grada Banjaluka Goran Rogić smatra da predloženi Nacrt zakona treba povući iz skupštinske procedure zbog toga što još nisu usaglašeni stavovi u vezi sa novim zakonom o pravima boraca.
Rogić se založio da javna rasprava o Nacrtu zakona o PIO RS traje najmanje šest mjeseci.
Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS Branislav Borenović rekao je da je protiv predloženog Nacrta zakona, jer je on, kako je naveo, krajnje neprihvatljiv za najstariju populaciju i sadrži niz manjkavosti i nedostataka.
Borenović je rekao da se zalaže za usklađivanje rasta penzija sa rastom troškova života u RS, ali da to pitanje treba precizno zakonom definisati.
Poslanik SDP-a BiH u Narodnoj skupštini RS Slobodan Popović smatra da Vlada RS mora sačiniti novu ekonomsku politiku i da je Nacrt zakona prerano došao u proceduru, jer je Fond PIO u višemilionskom deficitu.
U Banjaluci je danas održana jedanaesta i završna javna rasprava o Nacrtu zakona o PIO RS.