PODGORICA, Poslanici vlasti i opozicije u crnogorskom parlamentu uglavnom podržavaju inicijativu da im se plate povećaju za oko 900 evra, odnosno dvije prosječne plate u državi. To znači da će predstavnik naroda u Skupštini primati najmanje 2.000 evra, a veliki broj poslanika i 3.000 evra, zavisno od angažmana u radnim tijelima.
Konačnu odluku o povećanju poslaničkih plata donijeće Kolegijum predsjednika parlamenta sljedeće sedmice, kada treba da se utvrdi i nacrt budžeta za 2011. godinu. Premijer Igor Lukšić ranije je odbio zahtjev poslanika za povećanje plata uz obrazloženje da – novca nema. Narodni predstavnici, međutim, pozivaju se na povećanje primanja ministara u Lukšićevoj vladi, tvrdeći da rade jednako odgovoran i važan posao – vladaju državom. Među poslanicima, ipak, ima onih koji smatraju da ovakav potez – nije popularan, a ni primjeren.
– Bilo je primjerenije trenutku u kom se nalazi Crna Gora ministarske plate vratiti na raniji nivo, ali pošto nema te sile koja to može učiniti, pribjeglo se ovoj varijanti – kaže za „Novosti“ Novica Stanić, poslanik Nove srpske demokratije. On dodaje da su ministarske i poslaničke plate uvijek bile ujednačene, te da je to cilj ovakvog poteza parlamenta.
– Lično mislim da u ovom momentu to neće biti popularno, a ni pametno – kaže Stanić. Odnedavno, usvajanjem Zakona o konfliktu interesa, crnogorski poslanici više ne mogu raditi profesionalno drugi posao, niti u upravnim odoborima državnih preduzeća, gdje je jedan broj njih iz vladajuće koalicije mjesečno ubirao nemale prihode.
Na pitanje da li je degutantno tražiti povišicu od 900 evra za poslanike, kada ogroman broj crnogorskih građana koji su ih birali štrajkuje jer nisu primili ni minimalne plate od 200 evra, Miodrag Vuković, poslanik vladajuće Demokratske partije socijalista kaže da oni „ne rade isti posao“.
– Ne možemo biti socijalni demagozi i zahtjevati da svi primamo jednake plate. Poslanici rade najvažniji posao, donose zakone, i za to treba da budu motivisani – smatra Vuković. On kaže da „mu je žao radnika propalih firmi“, ali da to ne može biti razlog da poslanici, odnosno Vlada, i ljudi koji vode državu, ne primaju plate.
Koča Pavlović, poslanik Pokreta za promjene ne očekuje negativnu reakciju javnosti.
– Ne mislim da je to osnovano kada sam ja u pitanju, ali jeste u dobroj mjeri kada se radi o pojedinim poslanicima, i tu treba praviti distinkciju – kaže Pavlović.
“Depresivni uslovi“
Mi u parlamentu radimo u lošim uslovima, što svakako utiče na kvalitet rada poslanika. nas 35 iz dps dijeli jednu prostoriju, otimamo se za sale i odlažemo sastanke jer nemamo gdje da ih održimo – naglašava Vuković. on dodaje da su to „depresivni uslovi“ i da onemogućavaju učinkovit rad najvišeg zakonodavnog tijela. Vuković naglašava i da treba napraviti razliku između poslanika koji zaista rade, i onih koji samo „sjede“ u parlamentu. Novosti