BRISEL, Solarna energija u Evropi mogla bi biti konkurentna do kraja desetljeća, objavilo je ove sedmice najveće svjetsko udruženje za solarnu energiju.
I pored velikih obećanja, solarna energija trenutno osigurava manje od jedan odsto energije prodane u svijetu, uglavnom zbog svoje nestalne prirode i intenziteta.
Energija sunca postaće atraktivna kada cijenom bude mogla konkurisati konvencionalnim izvorima energije poput fosilnih goriva.
Fotovoltažna industrija i dalje ovisi o vladinim podrškama, poticajima proizvođačima koji se prenose na račune potrošača.
Zbog krize, vlade smanjuju te podrške kako bi prisilile industriju da brže smanji troškove, ali to je nanijelo štetu solarnim kompanijama poput Conergyja, Q-Cellsa i Solona.
Na osnovi istraživanja pet najvećih solarnih tržišta – Njemačke, Italije, Francuske, Španije i Ujedinjenog Kraljevstva – Evropsko udruženje fotovoltažne industrije (EPIA) smatra da bi konkurentnost mogla biti ostvarena do 2020., a u nekim oblastima i prije.
“Cijena proizvodnje fotovoltažne energije u Evropi mogla bi se smanjiti sa raspona od 0,16 do 0,35 evra po kWh 2010. na raspon od 0,08 do 0,18 evra po kWh 2020., ovisno o veličini sistema i nivoa Sunčevog zračenja”, navodi EPIA.
EPIA smatra da bi konkurentnost u nekim zemljama poput Italije mogla biti postignuta za dvije do tri godine, zavisno o veličini i prirodi industrije.
“Uz pravu politiku i tržišne uslove, fotovoltažna konkurentnost na nekim tržištima može biti postignuta već 2013., a do 2020. proširiti se na različitim segmentima tržišta širom kontinenta”, kaže se u izvještaju.
EU planira do 2020. povećati udio obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji na 20 odsto, dok ga Njemačka želi povećati na 35 odsto. Hina
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.