BEOGRAD, Nerješena politička pitanja mogla bi negativno da utiču na nove investicione odluke, kaže Mihael Šmit, prvi čovjek privredne komore Njemačke u Srbiji.
On smatra da se ekonomski odnosi Srbije i Njemačke dobro razvijaju.
Ipak, kaže Šmit, “iz dosadašnjeg iskustva je poznato da bi svaka sumnja u dalje približavanje Srbije EU, bilo da je to opravdano ili neopravdano, navela njemačke investitore da počnu da zaobilaze Srbiju”.
Šmit, podsjeća da su njemačke kompanije u proteklih deset godina u Srbiji investirale više od 1,5 milijardi evra. Pored toga, sa više od jedne milijarde evra donacija, Njemačka je i dalje najveći bilateralni donator Srbije, prije svega u oblastima infrastrukture, kao što su energetika i vodoprivreda. Pored toga, Njemačka je Srbiji pružila i značajnu dodatnu podršku kroz razne zajedničke donatorske oblike EU.
“Činjenica je da je Njemačka već više od 10 godina pouzdani privredni partner Srbije i da će tako ostati i ubuduće”, vjeruje Šmit. Većina njemačkih preduzeća, od kojih su neka aktivna i u Srbiji, zainteresovana su, prije svega, za uslove poslovanja i tržišne mogućnosti u Srbiji nezavisno od trenutne ili dnevne političke situacije u zemlji.
Kada je riječ o namjerama njemačkih investitora i da prošire svoje poslovanje u Srbiji, Šmit ističe da se mora imati na umu da je većina u početnoj fazi svog poslovanja. Dodaje da to sigurno važi za dvije trećine preduzeća od ukupno 30 kompanija sa njemačkim kapitalom, koje su pretežno izvozno orijentisane.
Među njima su velika imena vrhunskih srednjih preduzeća, kao i porodičnih firmi, koje u toku razvoja svojih projekata prolaze kroz različite stadijume, počev od kupovine zemljišta za buduće proizvodne lokacije, izgradnje novih fabrika, pa sve do obuke svojih radnika.
“Zbog toga Srbija ove firme treba da ‘njeguje i pazi’ kao pupoljke koji bi tek u dolazećim godinama u potpunosti trebalo da procvjetaju”, naglašava on i dodaje “da bi imala korist od trenutnih ekonomskih dešavanja, svojim dobrim i stabilnim ekonomskim i političkim uslovima Srbija mora da se nametne i izdvoji ne samo od konkurentnih tržišta u regionu, već i susjednih regiona, kao što je Sjeverna Afrika”.
Za njemačke investitore Srbija je, prije svega, interesantna proizvodna lokacija, pored ostalog i zbog kvalifikovanih kadrova, pristupa tržištu, kao i politike Vlade Srbije koja podržava nove investicije.
“Srbija je trenutno na 58. mjestu na listi izvoznih partnera Njemačke. Sa svojim centralnim geografskim položajem i blizinom EU i CEFTA regionu, ona je interesantno tržište za njemačka preduzeća u ovom regionu”, kaže on ali i naglašava da Srbija mora mnogo šta da nadoknadi i u tehnološkom smislu da bi postala međunarodno konkurentna.
Srbija mora da više ulaže u budućnost
Direktor Delegacije njemačke privrede u Srbiji tvrdi da zemlja ni blizu nije iskoristila svoje prednosti. “Primjera radi, njemačka preduzeća su u Mađarskoj, koja je slične geografske veličine, uložila 12 milijardi evra i zaposlila 200.000 ljudi”, ukazuje Šmit. On objašnjava da su realne mogućnosti uvećanja srpsko-njemačke razmjene mnogo veće, ali da Srbija mora da učini više u garantovanju pravne sigurnosti za sve učesnike na tržištu, da obuzda kriminal i korupciju, da modernizuje administraciju, smanji birokratiju, kao i da više ulaže u budućnost – u obrazovanje i infrastrukturu. Politika