LJUBLJANA, Slovenačko Ministarstvo finansija ocijenilo je danas da odluka agencije Mudiz kojom je kreditni rejting Slovenije smanjen sa Aa2 na Aa3 nije neočekivana, ali da ne odražava u potpunosti mjere Vlade usmjerene ka fiskalnoj konsolidaciji.
“Smatramo da je `Mudiz` u svojoj ocjeni previše rezervisan i nije uvažio sve mjere koje je provela Vlada”, saopštilo je slovenačko Ministarstvo finansija.
U saopštenju se navodi da Vlada žali što nisu realizovane sve strukturalne reforme koje je predlagala, da je reforma penzionog sistema odbijena na referendumu, te da je na političku neizvjesnost i provođenje reformi uticalo to što je Vlada u parlamentu u utorak izgubila povjerenje.
“I pored toga, sadašnja Vlada nastavlja da obavlja tekuće poslove, a premijer Borut Pahor razgovaraće iduće sedmice sa strankama i poslanicima u parlamentu o mogućim kratkoročnim mjerama za dalju nesmetanu konsolidaciju javnih finansija”, objavilo je Ministarstvo finansija.
Bonitetna agencija Mudiz snizila je kreditni rejting Slovenije, smanjivši ocjenu njenih državnih obveznica sa Aa2 na Aa3, s negativnom prognozom. Prema ocjeni agencije Mudiz, rizici za budući privredni rast Slovenije povećani su zbog smanjenje potražnje u EU, teškoća u slovenačkom realnom sektoru, posebno u građevinskoj industriji, te zbog slabih plasmana slovenačkih banaka kojima je sada potrebna podrška države.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Dva miliona stanovnika stvara BDP mislim oko 80 M evra, a 1,4 miliona stanovnika BDP oko 8,3 M KM.
Diko moja, doslo vreme da se nesto radi, dosta je bilo preprodaje.