SARAJEVO, Centralna banka BiH i Evropska centralna banka obilježile su danas uspješan završetak programa tehničke saradnje koji je trajao 18 mjeseci, a čiji je cilj bio jačanje institucionalnih kapaciteta ove banke u BiH, radi pravovremenog uvođenja evropskih standarda centralnog bankarstva.
Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izrazio je zadovoljstvo što su svi ciljevi ostvareni, napominjući da je u mnogim aspektima postignuto i znatno više od planiranog.
“Projektom su bile obuhvaćene oblasti statistike, ekonomskog modeliranja, finansijske stabilnosti, harmonizacije legislative sa EU, koordinacije procesa evropskih integracija i informacione tehnologije. Ključni rezultat projekta je jačanje cjelokupnih institucionalnih i ljudskih kapaciteta Centralne banke radi pravovremenog uvođenja evropskih standarda centralnog bankarstva u naše poslovanje”, rekao je Kozarić novinarima danas u Sarajevu.
On je istakao da u trenutku ulaska u EU, zakonodavstvo BiH, instrumenti i politike moraju da budu usklađeni sa zakonodavstvom i instrumentima centralnog bankarstva EU, zbog čega je posebno naglasio značaj kvalitetnih priprema i adekvatne pretpristupne strategije za EU, čemu pomažu ovakvi projekti.
Zamjenik generalnog direktora Direkcije za međunarodne i evropske odnose Evropske centralne banke Žil Noble rekao je da ovaj program “doprinosi provođenju zdrave monetarne politike i politike finansijske stabilnosti, za dobrobit građana BiH”.
“Sa Centralnom bankom radili smo u šest različitih oblasti, a zalaganje Evropske centralne banke podržalo je sedam partnerskih centralnih banaka iz evrozone i eksperti iz dvije centralne banke EU. Centralna banka BiH napisala je nova pravila i procedure, pripremajući se za različite metode rada koje trebaju biti u skladu sa standardima centralnih banaka EU”, izjavio je Noble.
Noble je izrazio uvjerenje da su programom tehničke saradnje sa Centralnom bankom BiH doprinijeli jačanju domaćih institucija, što je od suštinskog značaja ne samo za BiH, nego i za EU.
“Vlade i centralne banke, svaka u svom domenu, moraju da obezbijede provođenje fiskalne, monetarne i prudencijalne politike. To je najbolji doprinos koji možemo dati ekonomskom rastu, kao i građanima u našim zemljama”, istakao je Noble.
Program tehničke saradnje između Evropske centralne banke i Centralne banke BiH, koji je sa milion evra finansirala EU kroz Instrument programa za predpristupnu pomoć /IPA/, počeo je 1. aprila 2010. godine.
Program je provela Evropska centralna banka u saradnji sa centralnim bankama Evrosistema, Njemačke, Grčke, Španije, Italije, Holandije, Austrije i Slovenije, te eksperata centralnih banaka Bugarske i Rumunije.
Njegovi glavni rezultati su implementacija nove statistike kamatnih stopa, osposobljenost osoblja za korištenje modela kratkoročnog prognoziranja za ekonomske analize i istraživanja, te uspostavljanje mape puta kojom je planirano učešće i doprinos Centralne banke procesu integracije u EU.
Program je doprinio i procesu usklađivanja sa pravnim okvirom EU. Njime je Centralna banka uspostavila okvir za analizu finansijske stabilnosti koja će biti okrenuta budućim trendovima i fokusirana na rizik, a pripremljen je i plan kojim se utvrđuju prioriteti za dalje unapređenje usluga i sigurnosti informacione tehnologije u narednom periodu.