BEOGRAD, Privrednici u Srbiji, po ko zna koji put, apeluju na državu da promjenom zakona omogući uplatu poreza na dodatu vrijednost po realizaciji posla, a ne avansno, kakva je sada praksa. Ukoliko zahtjev ni ovog puta ne urodi plodom, Unija poslodavaca i tek formirani Pokret privrednika najavljuju bojkot uplate ovog nameta sve dok se propis ne izmjeni.
Na listi zahtjeva nije samo dinamika plaćanja poreza. Privrednici prijete radiklanim potezima i ako država konačno ne riješi problem naplate potraživanja i ne isplati svoja dugovanja prema privatnim kompanijama.
– Uradili smo analizu na uzorku od 1.146 preduzeća zatvorenih u periodu od početka 2008. do kraja 2010. godine i kao glavni razlog zatvaranja svaki treći privrednik je naveo obavezu plaćanja PDV unaprijed – kažu u Uniji poslodavaca. – U situaciji kada su prosječni rokovi plaćanja bili duži od četiri mjeseca nekadašnja preduzeća plaćala su državi osam ili 18 odsto poreza na dodatu vrijednost unaprijed. Ako bi taj procenat primjenili na ukupnom broju zatvorenih preduzeća u tom periodu, dolazi se do podatka da je više od 13.000 preduzeća zatvoreno zbog toga.
Sličnom analogijom, poslodavci su došli i do ukupnog broja radnika koji su tako ostali bez posla. Kažu da su preduzeća imala u prosjeku 8,2 zaposlena, što znači da je tako bez plate ostalo 106.600 građana.
– Tražimo da se PDV naplaćuje u trenutku realizacije posla ili najviše do tri dana od dana naplate posla – objašnjavaju poslodavci. – U mnogim zemljama, a među njima su Češka, Slovačka, Rumunija, Španija, Portugal, Litvanija, Estonija, ovo je automatski riješeno. Banke kojima se dostavi profaktura sa obračunatim iznosom PDV u trenutku kada novac od dužnika legne na račun, skidaju iznos za PDV i prebacuju ga na račun nadležne poreske uprave. Sporne odredbe Zakona o PDV izazvale su masovnu nelikvidnost preduzeća.
Podaci
Kada se pogledaju podaci o prihodima države, može se pretpostaviti da država neće imati sluha za zahtjeve privrede. U avgustu PDV je republičkoj kasi donio oko 24 milijarde dinara. Blizu 750 miliona manje nego u junu, kada su poreznici zbog slabe naplate krenuli u češće kontrole. Poreznici su zacrtali da će naplatiti 355 milijardi dinara PDV tokom 2011. Prikupili su 216 milijardi i ovakav tempo ih neće dovesti do cilja. Ekonomisti upozoravaju da fiskalna nedisciplina ne mora da bude jedini razlog manjeg priliva, već da je posredi i pad privredne aktivnosti. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.