BEOGRAD, Njemačko društvo za investicije i razvoj (DEG) zainteresovano je da uloži 800 miliona evra u poljoprivredu i prehrambenu industriju Srbije i jugoistočne Evrope.
To je izjavio je direktor te razvojne banke Franc-Jozef Floshbah, navodeći da DEG ima vlastiti kapital od 1,7 milijardi evra, a i njen portfolio iznosi oko pet milijardi evra.
Floshbah je kazao da je ta banka spremna da investira oko 15 odsto tog iznosa ili oko 800 miliona evra u pomenute privredne oblasti u jugoistočnoj Evropi.
U jugoistočnoj Evropi DEG već raspolaže sa oko 300 miliona evra investicija, od kojih je oko 100 miliona uloženo u Srbiju, naveo je Floshbah i dodao da ta finansijska institucija planira da poveća investicije u agraru, prehrambenoj i prerađivačkoj industriji jugoistočne Evrope, jer ti sektori ovdje imaju značajnu budućnost.
DEG je, kako je istakao, spreman da finansira projekte iz pomenutih oblasti, što može doprinijeti većem zapošljavanju, povećanju obima investicija, jačanju ruralnog razvoja u Srbiji, povećanju izvoza iz nje i bržem pridruživanju zemlje Evropskoj uniji.
Jugoistočna Evropa, a posebno Srbija, kao najznačajniji proizvođač agrarnih proizvoda u regionu, imaju posebne šanse za povećanje zaposlenosti u tim sektorima, a veliki je i potencijal za proizvodnju proizvoda visokog kvaliteta, ocjenio je Floshbah.
DEG ima za cilj da, kroz odobrenje dugoročnih kredita, pomogne razvoj zemalja u razvoju, rekao je Floshbah i dodao da ta banka podržava privatna preduzeća, a osim što pruža dugoročne pozajmice, većim investitorima nudi i savjetodavne usluge.
Direktor DEG je naveo da su četiri kriterijuma na osnovu kojih banka odobrava novac investitorima, a to su ekonomičnost poslovanja, ekonomski doprinos projekta razvoju privrede, a važni su im i ekološki i socijalni aspekti tih investicija.
Floshbah je ocjenio da je Srbija za njemačke investitore atraktivno mjesto za ulaganje, zbog budućeg razvoja i integracija zemlje u EU, ali i zbog sporazuma o slobodnoj trgovini sa Ruskom Federacijom.
Njemački investitori ulažu tamo gdje se razvijaju regionalna tržišta, ali je za investicije značajno i da postoji mogućnost korišćenja lokalnih resursa, kazao je Floshbah. Po Floshbahu, njemački investitori su zainteresovani da, osim u agrar i prehrambenu industriju, ulažu i u privredne grane koje mogu da snabdijevaju njemačku automobilsku industriju, kao i u obnovljive izvore energije, tekstilnu industriju i turizam. Tanjug