BANJALUKA, Savez udruženja malih akcionara Republike Srpske oštro je kritikovao usvajanje izmjena i dopuna Zakona o privrednim društvima, uz upozorenje da se tim zakonskim aktom “tajkunima omogućava legalizacija ratne i poslijeratne pljačke u preduzećima”.
Sporni zakon, smatraju, legalizuje pljačkašku privatizaciju, pretvara akcionarska društva u njihova privatna preduzeća te otima imovinu malih akcionara – građana RS i države i to sa samo 22,22 odsto glasova (akcija s pravom glasa), čime bi mali akcionari – narod praktično bili “izbrisani sa spiska živih”.
“Ako bi ovaj zakon prošao sve ostale procedure, tajkuni bi do 30. juna 2012. narod (male akcionare) i državu matirali u tri poteza: sazvaće skupštinu akcionara objavljivanjem poziva samo preko internet sajta Banjalučke berze, donijeće sve bitne odluka nekvalifikovanom većinom sa 22,22 posto od ukupnog broja glasova i isplatiće – ‘istisnuti’ nesaglasne akcionare po ranije obezvrijeđenim cijenama akcija”, tvrdi Savez udruženja malih akcionara RS.
Upozoravaju da donošenju ovog zakona nije prethodila javna rasprava, te da sam predlagač kaže da zakon nije usklađen sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, da je rađen bez učešća domaćih i stranih konsultanata – eksperata, te da se njime drastično krše osnovna ljudska prava zagarantovana Ustavom RS i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovih sloboda.
Tvrde i da se u javnosti s pravom otvoreno spekulira da su izmjene i dopuna Zakona o privrednim društvima “naručene od takozvanih ‘velikih akcionara’ – tajkuna”.
Malih akcionara na početku privatizacije u RS-u bilo je oko 1.200.000, sada ih ima oko 800.000 i vlasnici su oko 50 posto kapitala akcionarskih društava u RS-u.
“Usvajanjem ovog zakona izvršna, zakonodavna i sudska vlast su se umjesto naroda opredijelile za nekoliko desetina tajkuna – uglavnom ratnih i poslijeratnih profitera”, zaključuje ovo udruženje. Fena
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nedajte se Mali akcionari i samo naprijed, pa neko konačno mora povesti revoluciju u ovom narodu, a izgleda da je gra’ pao na vas 🙂 Šalim se, zaista vas podržavam i želim vam uspjeh u borbi protiv kriminalaca na vlasti. Dolje ološ, sloboda narodu!
ako Vas ima 800 000, dovoljno je da cetvrtina izadje na ulice i srusi kriminalnu Vlast. dakle, sve je u Vasim rukama, ovog puta ste jaci od neprijatelja, a definitivno se pokazalo i gdje je glava zmije sa kojom se borite vec godinama, toliko ste napadali sitne vlasnike preduzeća, organe tipa revizori i sl., a glava zmije sjedi na Trgu republike!
Cak ni odredbe Zakona o pravima nesaglasnih akcionara kojim se istiskuj mali akcionari se u praksi ne postuju.
Najbolji primer za to je Celex koji su godinu dana najavljivali isplatu, da bi na kraju ovih dana odustali od isplate vjerovatno bez ikakvih posljedica.
Pored toga, procjenom vecinski vlasnici obaraju vjestaci vrijednost akcija po kojoj bi se vrsio otkup.
Biću slobodan da kažem da ovaj ‘savez’ više odmaže malim akcionarima nego što pomaže. Nijedna konstatacija iz ove manifestacije neznanja nema uporište.
Očekuje se da se akcionari informišu o radu društva pa ako neko javno sazove skupštinu ne vidim u čemu je problem da se svi akcionari pojave ako ih to interesuje. Neće valjda policija da privodi sve akcionare na skuštinu.
Što se tiče kvlaifikovane većine, po zakonu skupština može odlučivati (ima kvorum) sa više od 50% akcionara prisutnih. Ne može se odlučivanje na skupštini blokirati ako neko ne želi da prisustvuje.
Zakon je dobar i ima dosta instituta zaštite prava akcionara.
Postojeci Zakon je dobar, ali se u praksi ne primjenjuje. Preduzeca izbjegavaju da isplacuju akcije nesaglasnim akcionarima cak i po ovim mizernim cijenama i zbog toga, ne trpe nikakve sankcije.
Po pitanju zastite malih akcionara, RS i BIH su u praksi daleko najgore u regiji u ovom momentu!
Kod nas, većinski vlasnik može da sazove skupštinu na Kajmanskim ostrvima i da kaže kako su akcionarikrivi što se nisu pojavili na skupštini!!! Nigdje, ni u jednom zakonu ili pravilniku, nema odredba da skupština akcionara morada se održi u RS.