LONDON, Cijene sirove nafte skliznule su jutros na azijskom tržištu ispod 77 dolara za barel, pod pritiskom sve većih strahovanja da Grčka možda neće uspjeti da se oslobodi svojih ogromnih dugova bez bankrota.
Nafta za orijentacionu isporuku u novembru je u elektronskom poslovanju na Merkantilnom tržištu u Njujorku bila u padu 92 centa i ugovarana je po 76,70 dolara za barel, što je najniža vrijednost za gotovo godinu dana. Sinoć je taj termin isporuke na berzi u Njujorku zaključen na 77,61 dolar za barel, 1,59 dolara ili dva odsto niže nego u petak.
Na londonskom tržištu ICE je nafta marke “brent” iz Sjevernog mora danas pojeftinila 81 cent, na 100,90 dolara za barel, prenijela je agencija AP. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A mi je plaćamo po 1.26KM na NEstro Petrolovim pumpama, dakle po punih 12 feninga jeftinije nego 2008. kada je rekordna cijena na berzama bila 147 dolara za Barel, ovde naravno, mislim na bezolovni benzin kojeg trošim, dakle na berzi je jeftinija za trećinu nego u jesen 2008. godine, a na benzinskim stanicama(kako Dodo obeća, Rusi garantuju najjeftiniju cijenu) niža je za čitavih 5% iliti oko 30% skuplja nego što bi trebala biti lirta bezolovnog benzina. Čak i da uzmemo u obzir posebnu akcizu za ništa koju su uveli dragi naši političari u godini snažnog uspona ekonomije 2009.-toj, opet ne bi smjelo biti skuplje od 1.76KM što iznosi dvije trećine cijene iz 2008. uvećane za deset posto, dakle ne za deset feninga koliko je iznos posebne akcize na koju se dodaje PDV, nego za deset posto, što iznosi oko 16 feninga, a što je ipak veće uvećanje od realnog povećanja nepotrebnih nameta države. Prosta računica govori da je marža distributera goriva gotovo kao i profit države po litri goriva i iznosi preko 0,50KM po samo jednoj litri goriva, što je enormna zarada koja uspješno pokriva i provizije vlastodržaca te zbog toga i ne treba očekivati konkretne mjere na dovođenju cijene u realne okvire. To što bi jeftinije gorivo pomoglo siromašnim kroz pojeftinjenje prevoza, hrane, poljoprivredne proizvodnje i dr. sigurno neće sažaliti vlastodržce koji od tavkih mjera ne bi imali nikakve koristi, lične naravno. Ne treba biti ekonomista, ili matematičar, pa zaključiti ovo gore navedeno, a ako neko smatra da nisam u pravu, jedva čekam da me ubijedi da griješim!