BANJALUKA, Prema informacijama koje je Srna dobila iz raznih izvora, BiH još nije iskoristila više od 1,7 milijardi maraka povoljnih finansijskih sredstava koje su joj odobrile međunarodne finansijske organizacije, pa zbog toga Republika Srpska i Federacija BiH imaju dvostruku štetu.
Konačno su političari u BiH na nekom važnom pitanju postigli dogovor – zbog toga je skoro potpuno izvjesno da će već ove sedmice iz Evropske komisije stići nagrada i BiH će uskoro za realizaciju brojnih projekata iz IPA fondova dobiti 96 miliona evra.
Riječ je o izuzetno povoljnim kreditnim sredstvima, a ekonomisti kažu da se takva prilika nikako nije smjela propustiti. Ipak, malo je falilo da, zbog političkog prepucavanja i nadmudrivanja, Evropska komisija taj novac usmjeri na drugu stranu, u neku drugu zemlju koja poput Grčke, Španije, Italije, Portugala prosto vapi za svježim i tako povoljnim kapitalom.
Ne bi to bilo nikakvo čudo, s obzirom na nebrigu i nedomaćinsko ponašanje najodgovornijih predstavnika vlasti u Federaciji BiH. Zbog 8,2 miliona evra, koji su bili sporni u tom finansijskom aranžmanu, oni bi hladno prokockali preostalih gotovo 88 miliona evra.
Srećom, prevladao je razum, pa brojni projekti koji su već ranije usaglašeni u Evropskoj komisiji neće ostati mrtvo slovo na papiru. O njima će narednih mjeseci, kada počne njihova realizacija sigurno još biti mnogo riječi.
Neće se valjda i u ovom slučaju ponoviti ona skoro nevjerovatna praksa iz prošlosti kada je BiH zbog nepovlačenja odobrenih kredita plaćala silne milione za kazne.
Zvuči nestvarno, ali činjenica je da mnogi projekti u BiH za koje su međunarodne finansijske organizacije poodavno odobrile značajna sredstva još nikada nisu realizovani?! Čini se da su ih već zaboravili i njihovi idejni tvorci. Pomirili su se izgleda sa činjenicom da oni možda nikada neće biti realizovani.
Tokom posljednjih deset godina BiH je, zbog nepovlačenja odobrenih kredita, platila više od 25 miliona maraka penala. To najbolje govori kako se u BiH ponašaju neki predstavnici vlasti. Samo za izgradnju Koridora “Pet ce” Federaciji BiH poodavno je odobren izuzetno povoljan kredit od 500 miliona evra. Zbog raznih političkih ili nekih drugih prepucavanja u tom entitetu, taj novac ni do danas nije iskorišten i zbog toga je samo prošle godine Federacija platila kazne u iznosu većem od 1,6 miliona maraka.
Ima naravno još projekata za čiju realizaciju su davno odobrena sredstva, ali taj novac i dalje stoji neiskorišten. Suvišno je i govoriti šta bi taj novac značio za pokretanje opustošene i posrnule privrede. Realizacijom tih projekata i ona bi sigurno živnula. Na taj način bi i sigurno lista od 540 000 nezaposlenih u BiH bila znatno kraća.
Ali, utisak je da oni koji vedre i oblače u BiH o tome i ne razmišljaju. Čini se kao da im je jednostavnije da plate kaznu za neiskorištena sredstva nego da brinu o realizaciji tih projekata.
Samo prošle godine BiH morala da plati gotovo četiri miliona maraka kazne za neiskorištene kredite. Analitičari tvrde da ni ove godine nije ništa bolja situacija tako da se može očekivati da će se baciti dodatnih četiri miliona maraka i to još u vrijeme kada svi bukvalno vape za novcem.
“Ovi primjeri su najbolji dokaz neozbiljnog i aljkavog ponašanja odgovornih u institucijama BiH. Takav luksuz da plaćaju milionske kazne za neiskorištene kredite ne bi sebi mogle da dozvole ni mnogo bogatije zemlje. Ja se zbog toga bojim da ćemo već naredne godine doći u situaciju da ne možemo vraćati kredite pogotovo ako se i dalje nastavi ova praksa sa plaćanjem penala za neiskorištena sredstva.
Ne znam kako će se sve to završiti. Pretpostavljam nekim dodatnim zaduživanjem, jer praksa od rata na ovamo nam govori da kad god ne zna šta da uradi država se dodatno zaduži. Za to nije više ni čudo što se sve češće i za ove naše prostore spominje taj takozvani grčki scenario” – rekao je za Srnu Miloš Todorović iz Udruženja ekonomista Republike Srpske.
On smatra da sve državice koje su nastale raspadom prethodne Jugoslavije, osim Slovenije, idu tim putem.
“BiH je jedan od najgorih primjera. Dodatno zaduživanje nam nikako ne treba, a pogotovo nam nije potrebno plaćanje tih penala” , napomnje Todorović.
Neodgovorni političari u institucijama na nivou BiH su rasipničkim ponašanjem najviše štete svakako nanijeli stanovnicima. Iako uredno naplaćuju penale za neiskorištene kredite štetu trpe i međunarodne finansijske organizacije, jer im novac leži neiskorišten.
Zbog toga BiH polako, ali sigurno gubi njihovo povjerenje.Pitanje je da li će poslije svega sljedeći put dobiti novac i pod kojim uslovima? Srna